Zniżka studencka po ukończeniu 26 lat — kiedy przysługuje

Masz legitymację studencką, ale właśnie zbliżają się Twoje 26 urodziny. Już w głowie liczysz cenę biletu bez zniżki (boli!). Tylko czy na pewno tracisz wszystkie zniżki z dniem ukończenia 26 roku życia? No właśnie nie. Tak naprawdę zniżka studencka po ukończeniu 26 roku życia wciąż działa, choć w okrojonym zakresie. W tekście wskazuję, które zniżki zachowujesz i pokazuję, gdzie szukać dodatkowych informacji.
Pakiet zniżek i rabatów dla studenta
Przyjęło się, że wszystkie zniżki, przysługujące studentom to zniżki studenckie. Mam tu na myśli: komunikację miejską, komunikację międzymiastową, gastronomię, usługi ksero, kluby, itp. Tak naprawdę pakiet tych świadczeń to olbrzymia pula zniżek, rabatów i innych korzystnych ofert. W większości jednak pochodzą od właścicieli danych podmiotów, czyli punktów ksero, restauracji, klubów. Tym samym działają one na zasadach, jakie ustalili właściciele.
Oprócz nich są jednak zniżki, które przysługują z mocy prawa studentom. Przypomnę tylko dla porządku, że studentem jest się od momentu immatrykulacji (ślubowania), ale dokumentem potwierdzającym status studenta jest legitymacja studencka. Jeśli dobrze przyjrzysz się swojej elektronicznej legitymacji studenckiej, to na rewersie zobaczysz następujący tekst (pogrubienia własne).
Poświadcza uprawnienia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej,
a także uprawnia do korzystania — do ukończenia 26 roku życia — z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów.Podstawa prawna: Załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U., poz. 1861).
Ten komunikat składa się z dwóch części:
- poświadcza uprawnienie do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej (bez względu na wiek!);
- poświadcza uprawnienia do korzystania, ale już tylko do ukończenia 26 roku życia, z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów.
Dodatkowo podrzucam także fragment ustawy — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, gdzie zniżka studencka jest wskazana w bardzo podobny sposób.
Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
Podstawa prawna: art. 105 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r., poz. 85).
Bezwątpienia więc każdy student (bez względu na wiek) ma 50% ulgi przy przejazdach komunikacji miejskiej. O innych zniżkach piszę w końcowej części tekstu, ale zanim tam zajrzysz przeczytaj kilka uwag na temat komunikacji miejskiej (ważne informacje).
Komunikacja miejska, czyli jaka?
Wiesz już, że bez względu na wiek możesz korzystać ze zniżki studenckiej w komunikacji miejskiej. Tylko czym jest komunikacja miejska?
Podrzucam stosowną definicję ustawową:
Komunikacja miejska — gminne przewozy pasażerskie wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo:
a) miasta i gminy,
b) miast, albo
c) miast i gmin sąsiadujących
- jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.Gminne przewozy pasażerskie — przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, które zawarły stosowne porozumienie lub które utworzyły związek międzygminny; inne niż przewozy powiatowe, powiatowo-gminne, metropolitalne, wojewódzkie i międzywojewódzkie.
Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 3–4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2019 r., poz. 2425).
Już teraz widać, że zniżka studencka przysługuje na np. wrocławskie MPK, ale już na przejazdy PKP niekoniecznie. Chodzi o to, że ustawodawca umożliwia w ramach zniżek każdemu studentowi sprawną komunikację w granicach miast czy gmin, ale już przejazdy międzymiastowe dla osób powyżej 26 r.ż. są w normalnej cenie.
Wyjątki? Naturalnie. Jak wynika z przepisów, miasto i graniczące gminy mogą zawrzeć administracyjnoprawną formę współpracy, w ramach której zniżki przysługują na przejazdy we wszystkich współpracujących gminach.
Zniżka studencka w PKP po ukończeniu 26 r.ż.
No dobrze. Wiesz już, że bez względu na wiek jako student masz zniżki w komunikacji miejskiej. Ale przecież w PKP czy u prywatnych przewoźników też mogą zdarzyć się zniżki. Jak to więc jest z pozostałymi zniżkami studenckimi po ukończeniu 26 lat?
Przewoźnicy międzymiastowi , właściciele prywatnych firm często wskazują w swoich wewnętrznych regulaminach czy promocjach. Dlatego polecam wtedy poczytać regulaminy (czy nawet odpowiednie podstrony na stronach internetowych przewoźników), bo czasem i oni oferują np. 30% zniżki dla “starszych” studentów.
Co jeśli MPK wprowadza nielegalne ograniczenia wiekowe?
We Wrocławiu regulamin MPK “działa”, a więc wskazane jest, że 50% ulgi przysługuje studentom (nie dodając nic o wieku) i dotyczy także przejazdów pociągami po mieście w ramach posiadanego biletu na komunikację miejską 🙂
O wrocławskim MPK pisałam też tutaj: Bilet na 2 linie MPK Wrocław — wykorzystaj go na 100%.
Niestety nie zawsze jest tak dobrze. W efekcie okazuje się, że ktoś nie odrobił lekcji i pisząc regulamin nie doczytał…, że student komunikacją miejską może jeździć na bilecie ulgowym bez względu na wiek.
No dobrze, ale co wtedy zrobić? Jeśli grożą Ci mandatem za jazdę komunikacją miejską na studenckim bilecie ulgowym (i jesteś pewien, że to komunikacja miejska, zgodnie z definicjami, które wyżej przytaczałam), a masz powyżej 26 lat, to wiedz, że prawo jest po Twojej stronie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc bezpieczniej jest wcześniej sprawdzić regulamin i napisać do MPK (czy innego przewoźnika miejskiego), który wprowadza niezgodne z ustawą zapisy. A dokładniej zapytać, dlaczego wprowadzają regulacje niezgodne z prawem.
Poniżej przykładowe uzasadnienie takiej wiadomości.
Zgodnie z art. 105 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce “Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej”.
Uprawnienie to przysługuje więc studentowi bez względu na wiek.
Niestety [… tutaj wstaw nr przepisu i akt prawny np. regulaminu] przewiduje ograniczenie wiekowe, wskazując, że [… wskaż].
Proszę o informację, czy istnieje podstawa prawna dla takiego ograniczenia, a jeśli to, to kiedy postanowienie regulaminu zostanie znowelizowane.
Jeśli jednak jesteś tutaj, bo już dostałeś mandat, to:
- upewnij się, czy na pewno jechałeś komunikacją miejską i posiadasz ważną legitymację studencką;
- napisz odwołanie, w którym wskażesz, że mandat został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z prawem (podając jak wyżej podstawę prawną) i wnosisz o jego uchylenie (mandatu, oczywiście). Formułka podana powyżej może okazać się pomocna 🙂
Zniżka studencka — pytania i odpowiedzi
Poniżej pytania od was, które dostałam na wcześniejszym blogu i w mailach.
Pytanie nr 1:
Czy sprawa ma się tak samo dla doktorantów..? W lutym skończyłem 35 lat — czy w związku z tym mogę jeszcze korzystać ze zniżki na pkp..? Jeśli tak to czy tylko do końca tego roku kalendarzowego czy do końca studiów doktoranckich?
Odpowiedź:
Na legitymacjach doktoranckich jest wprost napisane, że zniżki obowiązują do 35 r.ż. (wszystkie).
Pytanie nr 2:
lecz co w związku z pkp? czy przysługuje mi inna zniżka? gdzieś czytałam, że jest to 30 %. ukończyłam 26 rok życia, jednak nadal posiadam ważną legitymację.
Odpowiedź:
Tzw. ulga ustawowa dla studentów na komunikację (inną niż miejska) przysługuje do ukończenia 26 r. ż. (dla doktorantów — do 35 r.ż.). Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewoźnik sam przyznawał zniżki i studentom powyżej 26 r.ż„ lecz tutaj konieczne jest każdorazowe uzyskiwanie informacji w tej sprawie u danego przewoźnika czy też przeglądanie regulaminów.
Korzystasz ze zniżek studenckich przysługujących po ukończeniu 26 lat? A może masz za sobą skuteczne odwołanie od mandatu? Napisz w komentarzu 😉
Rzeszów. Międzygminna Komunikacja Samochodowa. W kasach i autobusie nie sprzedadzą biletu ulgowego po 26 roku życia.
Dzień dobry,
jak wskazuje sama nazwa — to komunikacja międzygminna, a więc dotyczy więcej niż jednej gminy. Ustawowa zniżka po 26 r.ż. przysługuje w ramach komunikacji miejskiej, a więc obsługiwanej w jednej gminie.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry!
Nie rozumiem do końca zdania ” ukończyła 26 rok życia”.
Jestem studentką mam 26 lat, czy ja już ukończyłam 26 r.ż lub go skończę jak będę miała 27 lat?
Dzień dobry,
w momencie, w którym masz 26 urodziny (czyli kończysz 26) przestają Cię obowiązywać niektóre zniżki (a właściwie większość).
A więc tak, ukończyłaś już 26 lat.
Pozdrawiam
A.
Mam ukończone 36 lat i zachciało mi się studiować.
Jutro odbieram legitymacje studencką, z których zniżek studenckich powinienem bez problemów korzystać?
Cześć Artur,
odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w treści artykułu, który komentujesz. Jeśli będziesz miał dodatkowe pytania, napisz komentarz.
Pozdrawiam
Ania
Cześć! Fragment tego artykułu rzecze “O innych zniżkach piszę w końcowej części tekstu”, a tekst traktuje jedynie o PKP i komunikacji miejskiej. Coś mi umknęło, czy jest jakiś osobny artykuł odnośnie innych zniżek?
Cześć,
faktycznie ta część gdzieś się zapodziała przy pisaniu.
Niemniej sedno byłoby takie: wszystko zależy od zasad w danym miejscu.
Zniżki często są w obiektach: kultury, sportu, czasem gastronomii (głównie w miastach studenckich). Trzeba pytać na miejscu lub sprawdzać w regulaminach i na stronie 😉
Pozdrawiam
A.
Jestem doktorantką na zagranicznym uniwersytecie i mam już skończone 26 lat. Aby korzystać ze zniżek w PKP będąc własnie zagraniczną studentką należy przy kontroli posłużyć się legitymacją ISIC oraz dowodem osobistym. Jednak ISIC nie zawiera informacji o tym, że jestem doktorantką, a moja legitymacja ma jedynie zawarte na niej słowo “Student”. Czy w takiej sytuacji mogę spodziewać się mandatu/nie uznania legitymacji przy kontorli w PKP?
Pozdrawiam,
Eliza
Cześć Elizo,
jest tutaj lekki “bałagan” legislacyjny.
W ustawie jest wskazane, że: “Do ulgi 51% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnieni doktoranci do ukończenia 35 roku życia.” — ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
A jednocześnie w rozporządzeniu wykonawczym wskazali, że musi być to legitymacja doktoranta wydana przez polską szkołę wyższą lub jednostkę naukową — ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 20 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Oznacza to, że rozporządzenie narusza ustawę, ale niestety kontrolujący mogą się powołać na rozporządzenie i nie uznać legitymacji podczas kontroli. Uważam, że są jednak podstawy do tego, żeby odwołać się od takiego mandatu, ale zapewne dopiero przed Sądem można by podnosić niezgodność rozporządzenia z ustawą.
Na dzisiaj, zawsze możesz napisać maila do PKP z prośbą o wyjaśnienie, jak oni podchodzą do legitymacji ISIC, żeby “wybadać”, jak to u nich wygląda.
Pozdrawiam
Ania
Proszę o odpowiedź czy jeśli ukończyłam 26 r.ż., a mam status ucznia (legitymację uczniowską) to czy nie przysługują mi już żadne zniżki ?
Cześć Doroto,
w tekście analizowałam kwestię zniżki studenckiej. Aktualnie nie mam wiedzy o długości i zakresie zniżek uczniowskich (szkolnych).
Pozdrawiam
Ania
Jeżeli w lutym kończę 26 lat, to nadal do końca roku mogę korzystać ze wszystkich studenckich zniżek ( mam na myśli również przejazdy PKP) czy od marca są one ograniczone ze względu na osiągniecie 26 lat?
Cześć Marto,
od marca są one ograniczone do MPK. Od 26. roku życia zniżki na PKP i przejazdy międzymiastowe przestają obowiązywać.
Może być jednak tak, że przewoźnicy i tak będą proponowali swoje zniżki np. 10–30% — warto sprawdzić.
Pozdrawiam
Ania
A co w przypadku międzynarodowego studenta posługującego się legitimacją ISIC? Czy kontroler z ZTMu ma prawo wystawić mandat studentowi, który ma powyżej 26 lat?
Cześć Natalio,
nad tym się nie zastanawiałam 😉
Czy chodzi o sytuację studenta, który także uczy się na polskiej uczelni czy wyłącznie na zagranicznej i podróżuje z ISIC?
Plus — o ZTM jakiego miasta chodzi?
Pozdrawiam
Ania
Podbiję pytanie — uczę się jedynie na uczelni zagranicznej, posiadam legitymację ISIC i mam ukończone 26 lat. Wydaje mi się, że ze strony ZTM Warszawy wynika, że zniżka mi nie przysługuje?
Cześć,
na stronie ZTM znalazłam informację, że studentowi każdemu należy się zniżka, ale studentowi uczelni zagranicznej tylko do 26 r.ż.
Wynika to z tego, że student uczelni zagranicznej nie legitymuje się polską legitymacją studencką, która bez względu na wiek uprawnia do ulgi.
Pozdrawiam
A.
A co w przypadku gdzie na trasie miejsce zamieszkania a uczelnia muszę dojechać PKSem, który jest jednym możliwym transportem na tej trasie i jestem studentem powyżej 26 r.ż. czy w takim przypadku również kwalifikuje się to jako komunikacja miejska i czy mogę zakupić bilet miesięczny z ulgą 50% choć PKS ma ulgi tylko w 51% do 26 r.ż. dla studentów? Czy jest jakaś podstawa prawna czy PKS jako prwoźnik może mieć swó swój własny regulamin cen i zniżek?
Cześć Alicjo,
pytanie tylko czy PKS (Zakładając, że publiczny) jest transportem miejskim? Jeżeli jeździ on dalej niż w granicach gminy to ustawowa zniżka generalnie nie przysługuje powyżej 26 r.ż. PKS może jednak taką ustanowić we własnym regulaminie.
Przepisy nie gwarantują bowiem dojazdu do uczelni ze zniżką, a jedynie przemieszczanie się komunikacją miejską (gminną) ze zniżką.
Pozdrawiam
Ania