LEX Student — dla kogo, jak uzyskać darmowy dostęp i co zawiera?

LEX to taka magiczna baza danych, która pozwala pracować szybciej i efektywniej. W wersji LEX Student zawiera głównie akty prawne, orzeczenia i wybrane publikacje. Niemniej dzięki tej wyszukiwarce i połączeniom między poszczególnymi tekstami pracuje się po prostu szybciej i efektywniej. Zdecydowanie polecam korzystanie z niej podczas studiów. Sama pracowałam na niej właściwie od pierwszego roku 😉
(!) Jeśli chcesz od razu poznać Instrukcję dla darmowego dostępu do Lexa, to przewiń część, w której opisuję program 😉
Dla kogo LEX Student?
Wbrew nazwie — Lex Student Prawa — program ten dostępny jest dla studentów także innych kierunków. Oznacza to, że LEX Student dostępny jest dla każdego studenta. Formularz poza wykazem wybranych kierunków przewiduje opcję “Inny”. Także, jeśli studia generują u Ciebie potrzebę korzystania z aktów prawnych, orzecznictwa czy publikacji prawniczych, to wypełnij formularz i korzystaj z LEX.
Co to jest LEX Student i czy faktycznie go potrzebujesz?
Szczegółowy opis produktu znajdziesz zawsze u producenta (LEX Student — opis). Ja natomiast chciałabym opowiedzieć Ci o nim z mojej perspektywy.
Na początku studiowałam administrację i już wtedy zauważyłam, że dostęp do aktów prawnych jest potrzebny. Naturalnie możesz skorzystać z dostępnych powszechnie wersji aktów prawnych (Dzienniki Ustaw czy ISAP), ale uczciwie powiem, że gdy w grę wchodzą odesłania między aktami albo samodzielnie robocze ujednolicanie zmian (nie zawsze są dostępne), to warto poszukać narzędzia, które usprawni pracę.
Dwa główne programy, które wspomagają pracę studentów i prawników to LEX i Legalis. Znacznie bardziej rozbudowany jest LEX, ale i komercyjnie zdecydowanie droższy. Wiem o nim więcej, ponieważ zaczęłam na studiach od LEX Student, a później dostałam go w wersji pełniejszej w pierwszej pracy. Przetestowałam go całkiem porządnie.
Dzięki programowi nie tylko znajdziesz sprawnie akty prawne i szybko otworzysz akt prawny, do którego odwołują się przepisy, ale i do każdego przepisu masz podpięte orzeczenia sądowe i administracyjne, które pozwolą zabłysnąć na zajęciach, poszerzyć wiedzę czy podbić jakość pisanego referatu.
Chcesz zobaczyć program w praktyce? Na początku tej części podlinkowałam stronę LEX. Po prostu kliknij tam w link.
Jak uzyskać bezpłatny dostęp do LEX Student?
- Wypełnij formularz na stronie LEX: Zamów dostęp do bezpłatnego LEX studenckiego. Musisz tam podać takie dane, jak: imię, nazwisko, e‑mail, uczelnia, kierunek, rok studiów.
- Jeśli posiadasz konto w Systemie Logowania Wolters Kluwer, to ten krok możesz pominąć. Jeśli nie, załóż konto w Systemie Logowania pod tym adresem.
- Po wysłaniu formularza, e‑mailem otrzymasz kod dostępu. Wystarczy, że po zalogowaniu się do Systemu, w zakładce “Moje produkty” znajdziesz miejsce, w którym należy wpisać otrzymany kod. Osobiście polecam przeszukać frazę: Jeżeli posiadasz kod aktywacyjny do produktu, kliknij tutaj (użyj: Ctrl+F).
- Po wpisaniu kodu otrzymasz dostęp do studenckiej wersji programu.
Jak się zalogować?
Ja z przyzwyczajenia odpalam program bezpośrednio ze strony: https://sip.lex.pl/borg_login, ale równie dobrze możesz otwierać go ze strony głównej.
Po zalogowaniu dostajesz dostęp do szkoleń online, które wyjaśniają, jak poruszać się po programie. Generalnie jest to dosyć proste, ale jak z każdym programem — wymaga jego opanowania 🙂
I gotowe! Voila 🙂
Jak długo ważny jest dostęp do LEX Student?
LEX Student jest ważny przez rok. Oznacza to, że po zakończeniu ważności licencji (jeśli dalej jesteś studentem) musisz ponownie złożyć wniosek.
LEXOTEKA
Wolters Kluwer uruchomił w tym roku swoją “bibliotekę online”. Za ok. 100 zł/ 6 miesięcy gwarantuje dostęp do swoich książek do nauki. Sama z oferty nie korzystałam, ale biorąc pod uwagę cenę podręczników z prawa, oferta jest kusząca 😉
Ewentualnie sprawdź sam: http://www.lexoteka.pl
Korzystasz z LEX Student? A może wolisz LEGALIS czy testujesz zupełnie inny program?
Chętnie poznam Twoją opinię 🙂