Immatrykulacja — co to jest, jak się ubrać, ile trwa, co jeśli nie przyjdę?

W ramach kompendium wiedzy studenta wyjaśniam, czym jest immatrykulacja. A dokładniej, co to jest immatrykulacja, jak wygląda, jak się na nią ubrać, ile trwa i czy coś się stanie, jeśli się na niej nie pojawisz 😉
Co to jest immatrykulacja?
Immatrykulacja ma dwa znaczenia. Przede wszystkim to uroczystość uniwersytecka; taka uroczysta inauguracja dla studentów pierwszego roku studiów. Podczas immatrykulacji studenci zostają oficjalnie przyjęci na pierwszy rok studiów.
Drugie znaczenie terminu immatrykulacja to formalny akt przyjęcia w poczet studentów, tak więc generalnie sprowadza się do tego samego 😉
Jaki jest jej przebieg?
Immatrykulacja odbywa się zazwyczaj w bardzo reprezentatywnym miejscu, np. na zabytkowej uczelnianej auli (jak np. Aula Leopoldina czy Oratorium Marianum w Uniwersytecie Wrocławskim).
Można powiedzieć, że to bardzo formalna akademia. Rozpoczyna się oficjalnym przywitaniem i często przemową ważnej osobistości (np. rektora, prorektora, dziekana). Jej kluczową częścią jest formalny akt przyjęcia w poczet studentów (który jak wspominałam także nosi nazwę immatrykulacji). Wszyscy przyjęci na studia wstają i recytują tekst ślubowania studenckiego. Po ślubowaniu przyjęty na studia jest już studentem 🙂
Bardzo często dopełnieniem uroczystości jest element imiennego wywołania każdego nowego studenta. Wywołana osoba podchodzi i odbiera od prowadzącego uroczystość indeks, kartę biblioteczną czy po prostu uścisk dłoni 😉 Stąd tak ważny jest odpowiednio ubiór na immatrykulację, o czym poniżej.
Może Cię zainteresować także tekst:
Rektor a dziekan, profesor nadzwyczajny a zwyczajny – o godnościach i tytułach na uniwersytecie
Kiedy odbywa się immatrykulacja?
Zazwyczaj ma ona miejsce w pierwszych dniach roku akademickiego. Może się zdarzyć, że odbędzie się na tydzień przed rozpoczęciem roku, np. we wrześniu albo nawet w listopadzie czy grudniu, wtedy gdy dotyczy studentów zaocznych, którzy później rozpoczynają rok akademicki.
Informację o terminie immatrykulacji znajdziesz w liście informującym, że jesteś studentem, w e‑mailu od uczelni czy też po prostu na stronie internetowej wydziału czy uczelni.
Jak się na nią ubrać?
Po prostu elegancko. Tak, żebyś nie wstydził(a) się, wychodząc na środek auli 😉 Nie musi być to biała bluzka i czarna spódnica, ale zdecydowanie sprawdzi się ubiór w klasycznych kolorach (biel, szarość, granat, czerń). No i wiadomo, że w spódniczkach i sukienkach raczej długość do kolana niż mini.
A! I uwaga na wysokie obcasy. Nie chodzi tylko o umiejętność chodzenia w takich butach, ale o posadzki w aulach, które bywają bardzo śliskie…, a czasem trzeba przejść długą drogę z końca sali na środek i z powrotem. Jeśli więc masz wątpliwości co do obcasów, wybierz te płaskie.
Przykładowe stylizacje:
- klasyczna stylizacja u Asi z MustHaveFashion;
- jak ubierać się z klasą u Marii z UbierajSięKlasycznie;
- o ubiorze dla panów pisze Dawid z Dandycore.
Co jeśli nie przyjdę na immatrykulację?
Termin immatrykulacji koliduje Ci z innymi obowiązkami? Albo w trakcie podróży zawiódł się transport i wiesz, że nie dotrzesz? Spokojnie, na wszystko jest metoda. Jeśli wiesz wcześniej, że nie dotrzesz na miejsce, to skontaktuj się z Dziekanatem, np. e‑mailowo i zapytaj, kiedy możesz formalnie podpisać treść ślubowania. Mogą być wyznaczone terminy dla studentów poszczególnych kierunków. W tym drugim wariancie (nieplanowana nieobecność) zrób tak samo. Sprawdź jednak stronę internetową uczelni czy wydziału, bo może odpowiedź na to pytanie już tam na Ciebie czeka 😉
Zadbaj tylko, aby podpisać ślubowanie w wyznaczonym terminie — w przeciwnym wypadku nie uzyskasz formalnie statusu studenta, więc z czasem mogą Cię skreślić z listy studentów.
A na koniec:
Pamiętasz swoją immatrykulację? Słyszałeś może o dodatkowych elementach immatrykulacji? A może masz dodatkowe pytania do tematu?
Jeśli masz ochotę podzielić się własnymi doświadczeniami, zadać pytanie czy wyrazić swoją opinię, napisz komentarz 😉