Wymeldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego obywateli polskich (zasady, tryb, formy działania administracji)

Wymeldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego obywateli polskich (jak wskazuje nazwa) to zagadnienie, które składa się 2 części. Poniżej przedstawiam gotowe opracowanie tego zagadnienia.
Uwaga! Ten tekst jest częścią skryptu z prawa administracyjnego. Jeżeli szukasz tekstów praktycznych — linki podaję na samym końcu tekstu.
Tekst możesz zapisać w formie PDF lub wydrukować.
Ikony zapisu/ wydruku są na dole, pod tekstem 🙂
Zob. także:
- Zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego obywateli polskich
- Obowiązek meldunkowy cudzoziemców
1. Wymeldowanie — zarys tematu
#1 Podstawa prawna
Wymeldowanie reguluje: ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
#2 Pobyt stały vs pobyt czasowy
- Pobyt stały — zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
- Pobyt czasowy — przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem. Bądź też w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Przy czym ilekroć w ustawie jest mowa o pobycie czasowym obywatela polskiego, to należy przez to rozumieć przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy.
- Uwaga! Miejsce pobytu stałego lub czasowego osoby zatrudnionej na statku żeglugi śródlądowej lub morskiej albo zamieszkującej w związku z wykonywaniem pracy w ruchomym urządzeniu mieszkalnym to siedziba pracodawcy zatrudniającego tę osobę.
2. Wymeldowanie — zasady
#1 Kto dokonuje wymeldowania?
Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się osobiście lub przez pełnomocnika.
Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje:
- jej przedstawiciel ustawowy,
- opiekun prawny,
- lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
W przypadku żołnierzy w czynnej służbie wojskowej obowiązek meldunkowy polegający na wymeldowaniu się w miejscu pobytu czasowego jest wykonywany w miejscu pełnienia tej służby u dowódcy jednostki wojskowej, a w miejscu pobytu czasowego w obiekcie wojskowym u komendanta (kierownika, szefa, dowódcy) obiektu. Wykonanie obowiązku meldunkowego następuje poprzez stwierdzenie tego faktu w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej lub w książce zameldowań komendanta obiektu wojskowego i nie wymaga zgłoszenia w organie gminy oraz ujęcia w rejestrze PESEL i rejestrach mieszkańców.
#2 Forma wymeldowania
Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego w formie:
- pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport,
- dokumentu elektronicznego, na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru.
Obywatel polski może wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego dokonując zameldowania w nowym miejscu pobytu.
Uwaga! Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami RP, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.
Zgłoszenie zgonu dokonane w USC zastępuje wymeldowanie osoby zmarłej z miejsca pobytu stałego i czasowego.
3. Wymeldowanie — formy działania administracji
- Czynność faktyczna: wymeldowanie;
- Decyzja administracyjna: organ wykonawczy gminy wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego uprawnionego podmiotu decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.
Słowo końcowe
I tym samym dotarliśmy do końca opracowania zagadnienia: wymeldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego obywateli polskich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o: zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego obywateli polskich, to link jest na początku tekstu.
Natomiast teksty praktyczne dotyczące obowiązku meldunkowego to:
Owocnej nauki!
Ania Maciąg