Obowiązek meldunkowy — wszystko, co musisz wiedzieć

Obowiązek meldunkowy — na czym polega, co to jest, kogo i czy obowiązuje, jak go dopełnić i jakie są konsekwencje braku zameldowania?
#1 Obowiązek meldunkowy obywateli polskich
- zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
- wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
- zgłosić wyjazd poza granice RP oraz powrót z wyjazdu poza granice RP, z uwzględnieniem art. 36.
- pobyt stały to mieszkanie w danej miejscowości pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania;
- pobyt czasowy to mieszkanie w danej miejscowości pod określonym adresem bez zamiaru stałego przebywania;
- równocześnie możesz mieć po 1 pobycie stałym i czasowym.
Przykład 1: Mieszkasz w rodzinnej miejscowości X, a na studia wyjeżdżasz do miejscowości Y, ale nie masz zamiaru później mieszkać w Y, więc pobyt stały masz w X, a pobyt czasowy w Y.
Przykład 2: Wyjeżdżasz z domu rodzinnego A i nie zamierzasz wracać do A, a zostać już w B, to pobyt stały masz w B, a czasowego nigdzie.
#2 Jak się zameldować?
- możesz złożyć wniosek na formularzu papierowym, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport w organie gminy, albo
- zdecydujesz się na wersję online i złożysz dokument elektroniczny, np. przez platformę ePUAP.
Do wniosku dołącz wymagane załączniki:
- potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu (np. najemcę), oraz
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu, w tym: umowa cywilnoprawna (np. umowa najmu), odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.
Jako Najemca np. pokoju w mieszkaniu na podstawie umowy najmu samodzielnie możesz się zameldować! Umowa najmu, jaką dysponujesz, jest tytułem prawnym do lokalu. Nie potrzebujesz zgody osoby, która wynajęła Ci lokal. Przy umowie na czas określony wchodzi w grę zameldowanie na pobyt czasowy, przy umowie na cza nieokreślony — na pobyt stały.
Ile masz czasu na zameldowanie?
Obowiązku meldunkowego należy dopełnić najpóźniej w 30. dniu pobytu w dane miejsce. Wyjątek: gdy pobyt czasowy trwa do 3 miesięcy, to nie podlegasz obowiązkowi meldunkowemu.
Zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała, a nie przesądza o własności danego miejsca.
#3 Jak się wymeldować?
Przede wszystkim, meldując się w nowym miejscu na pobyt czasowy następuje wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu czasowe. Analogicznie jest z pobytem stałym (w końcu możemy mieć tylko jeden pobyt stały i czasowy równocześnie).
Jeśli upłynął termin zameldowania na pobyt czasowy, to także nie musimy już nic robić.
Pozostaje sytuacja, kiedy opuszczamy miejsce pobytu czasowego przed upływem terminu, albo pobytu stałego, nie meldując się w innym miejscu. Wtedy należy w sposób podobny, jak przy zameldowaniu, zgłosić to organowi gminy.
#4 O co chodzi ze zgłoszeniem wyjazdu za granicę?
- Zgłaszając zamiar wyjazdu na pobyt stały, zostajemy wymeldowani z miejsca pobytu stałego i czasowego.
- Zgłaszając zamiar czasowy, musimy poinformować o dacie wyjazdu i dacie powrotu.
#5 Jaka jest kara za brak meldunku?
Tak właściwie to nie ma sankcji. Kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego nie ma. Do wyrobienia dowodu osobistego adres zameldowania też nie jest wymagany.
#6 To po mi meldunek?
- Do Powiatowego Urzędu Pracy rejestruje się na podstawie adresu zameldowania, a więc brak meldunku (nawet czasowego) w miejscu zamieszkania uniemożliwia skorzystanie z najbliższego PUP. W grę wchodzi wtedy tylko PUP w miejscu zameldowania i na wszystkie spotkanie trzeba jeździć do miasta, gdzie jest się zameldowanym.
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów formalnie pomaga osobom zamieszkałym na terenie jego działania. W praktyce (w dużych miastach) odmawia osobom niezameldowanym w “jego obszarze”. Brakuje mu czasu, więc wprowadza ograniczenia…
- Przy rekrutacji dzieci do przedszkoli i szkół, zameldowanie w danej gminie jest często dodatkowo punktowane.
- Przy wyborach samorządowych zameldowanie jest niezbędne do móc wziąć udział w głosowaniu, a tym samym, by móc pełnić m.in. funkcję męża zaufania.
#7 Jak kogoś wymeldować? [dopisane 16.12.2018]
Właściciel ma prawo domagać się wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu, a nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Składa w tym celu wniosek do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta. We wniosku należy udowodnić, że osoba opuściła miejsce pobytu stałego, tzn. nie ma już zamiaru przebywania w tej nieruchomości.
Słowo końcowe
Obowiązek meldunkowy jak widać wciąż obowiązuje, ale sankcji brak, stąd wielu go lekceważy. Czasem jednak bardzo się przydaje, więc warto o nim pamiętać.
Pozdrawiam
Ania Maciąg
Cześć. Właśnie sprzedajemy mieszkanie (na razie nie kupujemy drugiego).w obecnym mieszkaniu jesteśmy zameldowani na pobyt stały (tracimy go z dn sprzedaży). Wyjeżdżamy z miejscowości w której mieszkamy do innego miasta wiąże się to z wynajęciem mieszkania i zapisaniem córki do szkoły. Czy wystarczy meldunek czasowy w mieszkaniu wynajmowanym? Pozdrawiam
Dzień dobry, jestem zameldowany w miejscowość X, a mieszkam w miejscowości X i Y. Z uwagi na moją pracę dzielę dni tygodnia na te dwa miejsca. Potrzebuję załatwić coś w Urzędzie w mieście Y, ale z uwagi na brak meldunku i brak możliwości zameldowania czasowego (wynajem, hotele) poprosili mnie o oświadczenie o miejscu zamieszkania i podanie powodu nie meldowania się. Jaki mogę podać powód braku meldunku czasowego?
Dzień dobry,
przede wszystkim prawdziwy — a więc posiadanie dwóch miejsc, w których przebywa Pan na co dzień.
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie.
Mam meldunek stały w innym miejscu niż mieszkam obecnie. Chcę założyć firmę w miejscu zamieszkania i mam zamiar skorzystać z dofinansowania na firmę z urzędu pracy. Mam dzieci i jestem w związku nieformalnym. Czy przy meldunku czasowym będę musiała meldować w tym miejscu również dzieci? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Cześć Natalio,
nie musisz mieć takiego samego adresu zameldowania jak dzieci.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry
Jeśli posiadam w Polsce mieszkanie i jestem jego jedynym właścicielem, a chcę zamieszkać na Sycylii, jednak nie chcę wymeldowywać się z adresu w Polsce. Czy mogę posiadać dwa meldunki? Jest jakaś możliwość rozwiązania sytuacji? Dodam, że na Sycylii jestem jedynym właścicielem domu, w którym chcę mieszkać.
Dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry,
adres zameldowania powinien odpowiadać prawdzie.
Jeśli wyjeżdżasz już na stałe i nie zamierzasz wracać — to generalnie powinnaś zgłosić wyjazd za granicę, co skutkuje wymeldowaniem.
Jeśli wyjeżdżasz z zamiarem powrotu teoretycznie możesz zachować meldunek stały, ale jeśli wyjazd jest na dłużej to i tak organ Cię wymelduje przy zgłoszeniu zamiaru wyjazdu.
Pytanie, dlaczego nie chcesz wymeldować się z adresu w Polsce, ponieważ z samego opisu nie widzę takiej opcji.
Pozdrawiam
Ania
Witam, jestem przed rozprawa rozwodową byłem zameldowany u byłej żony teraz każe mi się wymeldować, co mam teraz zrobić bo wychodzi na to że zostanę bezdomny,
Cześć Xxx,
powinieneś być zameldowany w miejscu, w którym faktycznie mieszkasz. Z opisu sytuacji nie wynika, jakie to będzie miejsce.
Pozdrawiam
Ania
Witam
Mam dom po moich zmarłych rodzicach jestem w nim zameldowana na stałe ale nie mam aktu własności bo jeszcze nie zostały załatwione sprawy dotyczace ustalenia prawa wlasności, obecnie mieszkam z innym partnerem lecz mój były mąż jest zameldowany na pobyt stały w nim, moje pytanie czy były mąż ma prawo wrócić i zamieszkać w nim? dodam że wyprowadził sie dobrowolnie 5 lat temu,pozdrawiam Ewa
Dzień dobry,
jeżeli były mąż nie był ujęty w kręgu spadkobierców ani nie ma umowy, która dawałaby mu prawo do korzystania z nieruchomości, np. użyczenia czy najmu, to nie widzę podstaw do powrotu i korzystania. Zameldowanie nie ma znaczenia.
Warunkiem jest oczywiście, że jest tutaj faktycznie już po rozwodzie między Panią a byłym mężem.
Pozdrawiam
Ania
Witam. od 2013 mam dwa meldunki, jeden w Polsce i jeden w Niemczech, od 2014 mieszkam na stałe w Niemczech. Nie wymeldowałam się, gdyż w Polsce posiadam mieszkanie w którym wcześniej mieszkałam a teraz tam mieszka moja siostra i tak już zostanie, mieszkanie nigdy nie będzie wynajmowane. Teraz jest ten spis powszechny i czytałam że musze się też spisać i postanowiłam że wreszcie uporządkuje te sprawy z meldunkiem i się wymelduje. W Internecie znalazłam dwa formularze:
1. wymeldowanie z pobytu stałego,
2. zgłoszenie wyjazdu za granice
Który formularz byłby najlepszy w moim przypadku? Czy obydwa sposoby wymeldowania mają takie same konsekwencje prawne?
W formularzu zgłoszenie wyjazdu jest pole „Data wyjazdu” co powinnam tam wpisać, datę wyjazdu 2014 czy aktualna datę że niby dopiero teraz wyjeżdżam?
Pozdrawiam
Ania
Cześć Aniu,
w Twoim przypadku będzie to zgłoszenie wyjazdu za granicę.
Polecam wpisać datę faktycznego wyjazdu, choć jak zobaczysz w komentarzach, Czytelnicy przyjmowali różne podejście.
Pozdrawiam
Ania
Witam! Czy osoba najmująca od miasta lokal może go wynajmować innym osobom, sama tam nie mieszkając! I gdzie to zgłosić!
Cześć Maćku,
to zależy od warunków najmu wynikających z uchwały konkretnej rady gminy/miasta i umowy, jaką ta osoba ma zawartą z gminy.
To tam polecam szukać zasad oraz organu, który odpowiada za te kwestie.
Pozdrawiam
Ania
Witam mam mieszkanie komunalne jestem zameldowana wraz z dziećmi męża niemeldowalam ponieważ mam trohe z nim kłopoty czy policjia wezwana przezemnie ma prawo go wyprosić z mieszkania skoro niema meldunku
Cześć Olu,
to skomplikowana sytuacja, ponieważ meldunek jest wtórny wobec faktu mieszkania.
I jeżeli mąż wykaże, że miesza, to trudno mi ocenić w jaki sposób zadziała policja.
Jeżeli jednak nie mieszka na stałe, a tylko Was odwiedza, to sytuacja wygląda już inaczej.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry mam taki problem na mieszkaniu komunalny w którym właścicielem prawnym jest mój brat rodzony jestem zameldowana z córką na pobyt stały mój brat od kilku lat nie zamieszkuje w Polsce mieszkanie komunalne z miasta opłacam ja w dniu dzisiejszym informacje że do roku czasu mam się wyprowadzić z mieszkania komunalnego bo brat będzie te mieszkanie zdawać oddawać miastu jakie prawo mam czy może mnie wyrzucić z mieszkania i córkę czy miasto musi mi zapewnić lokal jak to wygląda dziękuję za odpowiedź i pomoc
Dodam że córka ma 4lata
Dzień dobry Marzena1234fifi,
tutaj na blogu nie zajmuję się prawami osób korzystającymi z mieszkań komunalnych, a jedynie obowiązkiem meldunkowym.
Polecam zapytać profesjonalnego pełnomocnika albo skorzystać z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Może się okazać, że pomocy udzielą Pani też w urzędzie gminy/ miasta.
Pozdrawiam
Ania
Dzień Dobry.
Jak mieszkam z narzeczony u jego rodziców to gdzie mam sie zameldować tym czasowa czy w urzedzie
Dzień dobry Marza,
nie do końca rozumiem pytanie — czy możesz sprecyzować? 🙂
Pozdrawiam
Ania
Jeśli jesteśmy z mężem zameldowani pod 2 różnymi adresami poza Warszawą, a urodziło nam się dziecko i chcemy je zameldować w Warszawie, w miejscu, w którym faktycznie mieszkamy (mamy mieszkanie potwierdzone aktem notarialnym) to co musimy zrobić? Czy musimy najpierw sami się tam zameldować?
Cześć Dominika,
dziecko po urodzeniu jest zameldowane w miejscu, w którym mieszkają jego rodzice, więc już pewnie pod jednym z adresów jest zameldowane.
Zameldować można, składając formularz w Urzędzie Gminy/ Miasta.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Mam pytanie czy jeżeli obecnie jestem po rozwodzie,zamieszkuje mieszkanie z dziećmi,ale meldunek ma także były mąż to czy nie będę miała problemu z zameldowanie przyszłego męża?
Cześć Anna,
nie ma ograniczeń dotyczących liczby zameldowanych osób.
Pozdrawiam
Ania
Witam, proszę powiedzieć co zrobić w sytuacji kiedy miałam meldunek w mieszkaniu mamy, mama zmarła i muszę zdać mieszkanie, mieszkam z partnerem i 2 dzieci w jego wynajmowanym mieszkaniu umowa najmu jest tylko na niego nie jestem w niej uwzględniona wraz z dziecmi. Co zrobić w tej sytuacji bo przecież muszę wymeldowac siebie i dzieci z mieszkania mamy
Cześć Kasiu,
jeśli Partner posiada na siebie umowę najmu, to we wniosku o zameldowanie w tym mieszkaniu Partner może potwierdzić, że mieszkacie tam z dziećmi.
Pozdrawiam
Ania
Witam, moja mama dostala eksmisje z mieszkania kolejowego dostala inne mieszkanie chyba socjalne twierdzi ze nie nalezy mi sie mieszkanie i mam szukac czegos na wlasna reke dodam ze mam 18 lat jestem zameldowana w tym mieszkaniu praktycznie od urodzenia . Jakie podjąć kroki gdzie sie udac . Dziękuje za odpowiedz
Cześć Kamilu,
tutaj zajmuję się aspektem związanym z kwestią meldunkową (zameldowanie, wymeldowanie, zgłoszenie wyjazdu za granicę). Mogę podpowiedzieć, że kwestie mieszkać socjalnych regulowane są aktami prawa miejscowego (uchwały konkretnej gminy) i tam należy szukać informacji.
Polecam kontakt z Nieodpłatnym Punktem Pomocy Prawnej (jeśli się kwalifikujesz) lub z profesjonalnym pełnomocnikiem.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry. Z mężem jesteśmy współwłaścicielami mieszkania.Nasza dorosła córka będąca w związku małżeńskim z 3 dzieci sprzedała swoje mieszkanie z myślą o zakupie większego mieszania(wkład własny do kredytu). Mąż córki zameldował się u swoich rodziców a mój mąż chce naszą córkę z jej trójką dzieci zameldować u nas na co ja absolutnie się nie zgadzam.Czy może mąż zrobić to bez mojej zgody? Ewentualnie czy mogę zastrzec w Urzędzie Miasta, że nie wyrażam zgody na zameldowanie córki z dziećmi? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
współwłaściciel może wyrazić samodzielną zgodę na zameldowanie osoby.
Co do odmowy, to zależy to od sytuacji faktycznej.
Jeżeli te osoby nie mieszkają w tym konkretnym miejscu, to może Pani uprzedzić w Urzędzie Miasta, że wskazane osoby u Pani nie mieszkają i w razie prób zameldowania wnosi Pani o rozstrzygnięcie sprawy w drodze postępowania administracyjnego i wydanie decyzji o odmowie zameldowania.
Jeżeli jednak córka z dziećmi aktualnie mieszka w Pani domu/mieszkaniu, to istnieje podstawa do dokonania zameldowania.
Zameldowanie potwierdza bowiem fakt mieszkania w konkretnym miejscu.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry Pani Aniu,
Mam pytanie odnośnie zameldowania na stałe. Otóż wyjechałam za granicę w 2015 roku i nigdy nie zgłaszałam tego w żadnym polskim urzędzie. Jestem de facto zameldowana w dwóch państwach naraz, jednak to Holandia jest moim domem. Pracuję tylko tu, tu płacę podatki, tu mam kupiony dom, płacę kredyt, mam konto w banku, mam dziecko, partnera, przedszkole itp — więc cały mój “ośrodek życiowy” jest w Holandii.
Mam jednak także mieszkanie w Polsce, które przez lata stało puste, ale w 2020 wynajęłam je w końcu najemcom. W tym roku rozliczałam podatki na zasadach ogólnych (bo nie wiedziałam o możliwości ryczałtu) i biuro rachunkowe, oprócz dochodu z najmu musiało zadeklarować także moje dochody z pracy w NL. W rezultacie zapłaciłam podatek od wynajmu mieszkania oraz różnice od dochodów z Holandii. Aby uniknąć tej sytuacji w przyszłym roku i nie płacić drugi raz podatków w Polsce od dochodów z pracy w NL (bo już i tak płacę je w Holandii) i aby US nie miał wątpliwości, gdzie jest mój “ośrodek życiowy”, zostało mi polecone:
1) wysłać ZAP‑3 do US z danymi holenderskimi
2) przejść na ryczałt (ponoć wtedy za rok będę deklarować w Polsce tylko dochody z najmu, a dochodów z pracy w NL nie będzie
trzeba, zakładając, że najem to będzie mój jedyny przychód w PL)
3) przenieść rezydencję podatkową z PL do NL
4) sama też poszukałam i zastanawiam się, czy mam zgłosić wyjazd na stałe za granicę (niby trzeba, a w praktyce nikt tego nie robi i nie ma konsekwencji)
I właśnie ten punkt 4 to pytanie. Sprawdziłam i mogę zgłosić wyjazd na stałe za granicę przez Profil Zaufany, ale jest tam notka, że automatycznie będzie oznaczało to wymeldowanie z mojego stałego miejsca pobytu. I tu zaczynają się wątpliwości bo wiem, że urzędy w Polsce różnie interpretują “ośrodek życiowy” (bo w końcu w PL mam mieszkanie, jestem zameldowana i mam konto w banku) chociaż wszystko inne wskazuje że moje życie jest w Holandii. Dodam, że w Polsce dotychczas rozliczałam pity podając zarobki z NL i podatek zawsze wychodził zero (także polski US wie od początku, że mieszkam i zarabiam tylko w NL, choć nieformalnie). W tym roku musiałam zapłacić różnicę w podatku NL-PL, a w przyszłym roku ma być jeszcze więcej. Dlatego chciałabym zrobić wszystko, żeby rozliczać tylko najem.
Nie jestem pewna co do tego wymeldowania. Różne strony podają, że to może pomóc w ustalaniu “ośrodka życiowego” a inne, że nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Wolałabym tego nie robic bo wydaje mi się, że będzie z tym bardzo dużo zachodu i może rzeczywiście nic to nie wniesie. Obawiam się, że wraz z wymeldowaniem z pobytu stałego, będę miała inne problemy:
- czy w przypadku wizyty kiedykolwiek w Polsce i np. kontroli drogowej nie będzie problemu, że nie mam żadnego adresu w systemie?
- moje mieszkanie w Polsce zostanie bez żadnego meldunku
- czy będę musiała wymieniać dokumenty, bo de facto nie będę miała już adresu, który zawsze miałam (mam jeszcze dowód z adresem)
- co z Prądem, Spółdzielnią, Bankiem, dostawcą internetu i wszystkimi innymi instytucjami, które mają mój adres? Czy dalej będę mogła korzystać z ich usług, nie będąc zameldowaną w Polsce? Teraz teoretycznie mieszkam w Polsce gdyby chcieli to sprawdzić, ale jak się wymelduję na stałe, to już żadne rejestry mnie nie wskażą. Czy trzeba będzie aktualizować wszystkie kontakty?
- co w przypadku wyborów (dotychczas tu w Holandii podawałam adres zameldowania w PL i mogłam głosować za granicą)
Bardzo proszę o odpowiedź czy punkty 1,2,3 są wystarczające czy jednak konieczny jest też punk 4 (wymeldowanie), aby US nie miał wątpliwości, że mieszkam na stałe za granicą i jedyne podatki, jakie mam płacić to te od wynajmu mieszkania w Polsce.
Dziękuję
Dzień dobry Pani Bożeno,
w zakresie kwestii podatkowych nie mogę udzielić porady, ponieważ porady z prawa podatkowe mogą być udzielane tylko przez osoby posiadające konkretne uprawnienia. Tak więc to, czy konieczne jest zgłoszenie wyjazdu za granicę proszę skonsultować z doradcą podatkowym albo radcą prawnym czy adwokatem.
Natomiast zauważyłam, że po zmianach dotyczących podwójnego opodatkowania, na blogu mam zdecydowanie więcej pytań o zgłoszenie wyjazdu za granicę i wymeldowanie. Wiem, że wiele osób zgłasza teraz wyjazd za granicę.
Dla wielu miejsc odrębne adresy to adres zameldowania i zamieszkania. Poza tym można w różnych urzędach zgłaszać adres korespondencyjny inny niż adres zameldowania — natomiast trzeba w tych miejscach upewnić się, czy dysponują właściwym adresem korespondencyjnym.
Mieszkanie może zostać bez nikogo zameldowanego.
Zmiana dowodu w takiej sytuacji nie będzie konieczna. To chyba jedyny dokument z adresem zameldowania.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Jestem z mężem w trakcie rozwodu.Mamy 2domy.Maz 10m-cy temu wyprowadził się od nas do drugiego domu.Nigdy nie był zameldowany pod adresem,w którym ja z dziećmi przebywamy. Aktualnie mam wymienione zamki ‚a gdy mąż chciał siłą wejść musiałam wezwać policję. Poinformowali mnie,że nie mam go wpuszczać,gdyż nie ma nawet prawa ‚bo nie jest tu zameldowany i nie posiada juz tutaj żadnych rzeczy. Mąż,gdy to usłyszał stwierdził,że się zamelduje. Czy można mu w tym przeszkodzić? Jesli tak to gdzie mam zgłosić ten fakt.Jest jeszcze współwłaścicielem lecz od 10 miesięcy przyjezdza tylko po dzieci na weekend. Ja do drugiego domu w którym przebywa z kochanka nie jeżdżę (jestem także wspolwlascicielka).
Cześć Współwłaścicielu,
jeśli mąż jest właścicielem to może się zameldować.
Po takim zameldowaniu musisz złożyć wniosek o jego wymeldowanie. Będzie wtedy przeprowadzone postępowanie administracyjne celem wymeldowania.
Ewentualnie możesz już teraz złożyć wniosek do wójta/burmistrza/ prezydenta miasta, aby wskazać, że próba zameldowania będzie niezgodna ze stanem faktycznym i wnosisz, żeby każdorazowo taki wniosek był rozpatrywany przez wójta/burmistrza/ prezydenta miasta w postępowaniu administracyjnym o zameldowaniu, ponieważ wskazujesz, że konkretna osoba tam nie mieszka.
Natomiast sprawa jest o tyle zawiła, że zameldowanie potwierdza fakt mieszkania, ale posiadanie własności domu generalnie umożliwia korzystanie z tej własności.
Pozdrawiam
Ania
Witam! mam takie pytanie sąsiad sprowadził kilka obcych osób ( kilka więcej niż 6) bo jego kuzyn ma firmę i sprowadził sobie pracowników którzy mieszkają u sąsiada bez żadnego meldunku i tak dalej! co można zrobić z tym fantem?
Cześć Paula666,
za brak meldunku dla osób posiadających polskie obywatelstwo lub obywatelstwo w ramach Schengen nie ma kary za brak meldunku.
Kara może być nałożona na obywateli innych Państw.
Pozdrawiam
Ania
Witam! Jak wygląda obowiązek meldunkowy, jeżeli odziedziczy się dom w Polsce, ale na stałe mieszka zagranicą i do domu w Polsce przyjeżdża się tylko kilka razy w roku? Czy powinno się być w domu w Polsce zameldowanym, czy nie?
Cześć Anno,
obowiązek meldunkowy potwierdza fakt mieszkania w danym miejscu.
Jeżeli nie mieszkasz tutaj to nie powinnaś być zameldowania, patrząc na przepisy 😉
Zameldowanie nie wpływa na fakt własności.
Natomiast warto zwrócić uwagę na to, jaki jest podany adres do korespondencji w Polsce, ponieważ gdzieś organy będą wysyłały jakieś informacje dot. opłat itp.
Pozdrawiam
Ania
Dzien dobry Pani Anno
Kupilem mieszkanie i jestem jedynym wlascicielem.
Czy jesli zamelduje dziewczyne na stale to czy bede mial prawo ją wyrzucic z mieszkania nawet jesli nie bedzie chciala sie wyprowadzic. Co za tym idzie czy mam prawo nastepnie ja wymeldowac? A moze bezpieczniej bedzie zameldowac ją tymczasowo.
Pozdrawiam
ps. Świetny blog
Dzień dobry,
zameldowanie i prawo do mieszkania to dwie różne kwestie.
Zameldowanie potwierdza, że ktoś mieszka, ale nie daje prawa do mieszkania.
Prawo do mieszkania wynika z pisemnej lub ustnej umowy, np. najmu, użyczenia itp.
Osobiście polecam zameldowanie na pobyt czasowy. Wtedy można to przedłużać, a w razie “W” po prostu wygaśnie.
Jeśli dziewczyna po wyprowadzce nie będzie się chciała sama wymeldować z pobytu stałego, to będzie to bardziej kłopotliwe, ponieważ będzie wymagało przeprowadzenia postępowania administracyjnego przez wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta.
Pozdrawiam
Ania
PS.Dziękuję 🙂
Dzień dobry Rosijanka mieszka w Polsce od pół roku i nie jest nigde zameldowana co robić dalej
Dzień dobry,
proponuję skorzystać z porady profesjonalnego pełnomocnika lub Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Pozdrawiam
Ania
Witam jak mam odpowiedzieć na takie pytania urzędnika:gdzie jest Pan zameldowany na pobyt staly, jesli nie jest to miejscowość X ( tutaj mieszkam od kilku lat), to dlaczego pozostaje Pan zameldowany w innej miejscowosci? Ponadto, informuje ze w przypadku zmiany Pana adresu, zmianie podlega organ rejestrujacy Pana pojazd. Nie chcę zmieniać adresu zameldowania i przerejestrowywać samochodu. Jak mam odpowiedzieć na to pytanie, może są jakieś przepisy dzięki którym moja obecna sytuacja może pozostać bez zmian?
Cześć Adamie,
ja mogę Ci pokazać, jak wyglądają przepisy. To jakie decyzje na tym tle podejmiesz, jest już Twoją sprawą.
Istnieje obowiązek meldunkowy, który jest obowiązkowy, ale za jego brak nie ma kary.
Należy zameldować się w miejscu stałego pobytu (zameldowanie na pobyt stały) i ewentualnie czasowym (na pobyt czasowy), jeśli gdzieś przebywamy czasowo. Takie zameldowanie ma znaczenie w kilku obszarach, np. PUP.
Przy niektórych przepisach ważne jest miejsce faktycznego zamieszkania, tak np. rozliczenie PIT czy adres wskazany w prawo jazdy.
Dla rejestracji pojazdu przepisy mówią o miejscu (faktycznego) zamieszkania, a nie zameldowania. Jeżeli jest ono inne niż zameldowania, to organ może poprosić o uwiarygodnienie, że tam się mieszka.
Pozdrawiam
Ania
Mam siostrę która wyszła za mąż i tam otrzymała meldunek stały, 7 lat temu umarł ojciec, nie było sprawy majatkowej, stoi nadal na ojca Mama też nie żyje teraz siostra się rozwodzi i chce się zameldować do domu rodziców co w tym przypadku musi mieć żeby się zameldować
Cześć Marku,
przede wszystkim należy mieszkać w miejscu zamieszkania, a także posiadać podstawę prawną lub faktyczną do przebywania w tym domu.
Należałoby więc w takiej sytuacji uregulować kwestie spadkowe — jako spadkobierczyni będzie mogła się zameldować w domu.
Pozdrawiam
Ania
Witam, mam problem wyjechałem do Niemiec nie wiedziałem że trzeba to zgłaszać do gminy w tym czasie zostałem wymeldowany przez rodzine bez poinformowania mnie o tym , gmina nie chce przyznać mi lokum ponieważ nie mam gdzie wpuścić komisji mieszkaniowej ponieważ pomieszkuje u znajomych którzy nie godzą się by podać ich adres .
Jakie podjąć kroki ?
Co w takiej sytuacji
Cześć Patryku,
nie widzę tutaj nieprawidłowości. Jeżeli przestałeś mieszkać pod danym adresem, to wymeldowanie wydaje się być zasadne.
Przynajmniej tak wynika z opisu.
Pozdrawiam
Ania
Witam,
muszę wymeldować się ze stałego miejsca zamieszkania ponieważ rodzice sprzedają dom. Nie mam nowego stałego miejsca zameldowania ponieważ wynajmuje mieszkanie na czas określony. Czy mogę posiadać tylko meldunek czasowy bez meldunku stałego? Czy w przyszłości starając się o kredyt na zakup mieszkania otrzymam go na podstawie meldunku czasowego? Czy mogę zarejestrować nowe auto na tylko na podstawie meldunku czasowego bez posiadania stałego?
Cześć Paulino,
tak, możesz mieć wyłącznie adres zameldowania czasowego.
Nie powinno mieć to wpływu na kredyt (nie słyszałam jeszcze nigdy, że adres zameldowania jest potrzebny, mimo że miałam kontakt z doradcami kredytowymi).
Czasowe zameldowanie wystarczy do zameldowania pojazdu.
Pozdrawiam
Ania
Kupiłam dom 5 lat temu. Poprzedni właściciel się nie wymeldował i nie znam jego adresu zamieszkania ani numeru telefonu, jak można go wymeldować?
Cześć Sylwio,
istnieje możliwość wymeldowania w drodze decyzji administracyjnej przez wójta/ burmistrza. prezydenta miasta.
Musisz jednak złożyć wniosek do wójta/ burmistrza. prezydenta miasta.
Pozdrawiam
Ania
Witam,14 lat temu zostałam wymeldowana z mieszkania rodzinnego gdzie miałam pobyt staly,przez urząd miasta z powodu iż tam nie zamieszkiwałam od dwóch lat.Budynek został zburzony ‚a właścicielom zostały przyznane zastępcze lokale.W tym lokalu miały meldunek stały także dwójka moich nieletnich dzieci.Teraz po upływie 14 lat gdzie budynek zburzono w roku 2007,urząd miasta wystąpił do mnie bym wymeldowała dzieci z tego adresu ‚gdyż budynek nie istnieje.
Moje pytanie brzmi- Czy urząd mógł zburzyć budynek mając na stanie dwie osoby zameldowane?
Dlaczego moje dzieci nie przeszły z automatu wraz z dziadkami(właściciele)na inny lokal?
Dlaczego bo tyłu latach występiono do mnie o wymeldowanie?
Jeśli uczynię to,to moje dzieci nie będą mieć żadnego meldunku.
Czy inwestor moze zacząć swoje prace ‚na terenie gdzie moje dzieci posiadają obecnie meldunek? Mimo tego że tego budynku już dawno nie ma.Czy dzieci nie są z automatu wymeldowane wraz z wymeldowaniem z danego lokalu matki?
Cześć Magdo,
meldunek i własność lokalu to dwie różne kwestie. Można być zameldowanym w miejscu, w którym nie można mieszkać, np. nieodebrany dom. Naraża się wtedy jednak na kary administracyjne i karne za naruszanie innych przepisów.
Dziwne tylko, że wymeldował Ciebie bez dzieci, a teraz sam z urzędu ich nie wymeldował, tylko napisał do Ciebie.
Dzieci nie mogły zostać “automatycznie” przemeldowane, ponieważ nie ma takiej możliwości. To ich opiekun prawny (zazwyczaj rodzic) może w ich imieniu złożyć wniosek o zameldowanie.
Co do braku meldunku — powinniście być zameldowani w miejscu, gdzie faktycznie mieszkacie.
Pozdrawiam
Ania
Mam taki problem podczas mojej nie obecnosci moja mama i dmina wymeldowali mie z mieszkania socjalnego i teraz po 8latach chciałem sie wprowadzic z mojom curkom lat7. Mam takie pytanie czy moge udac sie do spudzielni i odnowić swuj meldunek i płaćic czynsz za siebie i córkę
Cześć Kamil,
tutaj zajmuję się prawem administracyjnym. W kwestii spółdzielni i zasad funkcjonowania mieszkania socjalnego polecam kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem albo punktem Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry,
do tej pory całą 4‑osobową rodziną jesteśmy zameldowani pod nr domu 17, po odbiorze nowego budynku, przeprowadziliśmy się pod numer 17a. Obydwa domy są własnością mojego męża, obydwa znajdują się obok siebie. Jest to ta sama miejscowość, nawet ta sama działka. Czy musimy się przemeldować?
Dzień dobry,
w świetle przepisów istnieje obowiązek meldunkowy w miejscu zamieszkania (więc teoretycznie tak),
ale w przypadku obywateli polskich nie ma kary za brak meldunku.
Musicie odpowiedzieć sobie sami.
Pozdrawiam
Ania
Witam,kupilam mieszkanie 2 lata temu,u notariusza mamy podpisane ze to nasze mieszkanie itd. Dzis mam wymiane dowodu osobistego,ktory adres mam podac,adres meldunku u rodzicow czy nowy ??
Cześć Karolino,
na nowych dowodach osobistych nie ma adresu.
Jeśli we wniosku proszą o dane zameldowania, to powinnaś podać adres, gdzie się zameldowałaś.
Jeśli o adres zamieszkania — adres pod którym faktycznie mieszkasz.
Pozdrawiam
Ania
Mam pytanie. Z narzeczonym wynajmuje od rok mieszkanie i nie jesteśmy e nim zameldowani ponieważ każde z nas do tej pory miało meldunek na pobyt stały w domach rodzinnych. Niestety moja rodzina sprzedała mieszkanie i musieli mnie wymeldować. Aktualnie jestem w ciąży i nie wiem co mam robić? Czy muszę być zameldowana do porodu?
Proszę o pomoc
Cześć Paulo,
jeśli pytasz o ustawowy obowiązek — to jest obowiązek zameldowania w miejscu, w którym mieszkasz czy czasowo przebywasz.
Natomiast od strony praktycznej — adres zameldowania może być ważny, gdybyś nie podała gdzieś adresu, bo wtedy organ może chcieć wysłać pismo na adres zameldowania. W tekście wymieniłam też przykładowe instytucje, które uwzględniają adres zameldowania.
Osobiście uważam, że posiadanie adresu zameldowania (nawet czasowego) pozwala przesłać korespondencję czy skontaktować się. Poza tym pojawi się pytanie, na jaki adres zameldować dziecko po urodzeniu.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry. Chciałbym się zapytać czy będąc zameldowana na pobyt stały i podpisaniu umowy najmu na czas oznaczony może gmina wymeldować z pobytu stalego i zameldować na czas oznaczony gdy mieszkam w tym samym lokalu od 1969 roku. Zostala zmieniona numeracja lokalu z5a na 5.Po śmierci najemcy mamy dano mi nową umowe najmu na czas okreslony. Wymeldowanie nastapilo bez mojej wiedzy.
Dzień dobry Meldunku,
pytanie jest jaka jest podstawa wynajmu mieszkania. Czy chodzi tutaj o mieszkanie komunalne?
Jeżeli tak to każda gmina w pewnym zakresie reguluje tutaj kwestie własnymi uchwałami, więc żeby odpowiedzieć na pytanie musiałabym wiedzieć, o jaką gminę chodzi.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry. Mieszkanie to bylo przydzielone moim rodzicom z urzędu miasta Plock. Obecnie przejął wlasciciel i dal mi umowe na czas okreslony. Bez mojej wiedzy wymeldowano mnie ze stałego pobytu i zameldowano na czas tymczasowy. W urzędzie meldunkowym powiedziano ze tak musi być. Przy drugiej umowie musialam meldować się osobiscie byly potrzebne podpisy i pelnomocnictwo w przypadku meldunku syna. Przy pierwszej umowie wlasciciel lokalu wymeldunku i zameldunku dokonal sam.
Dzień dobry Meldunku,
jeżeli podstawą mieszkania jest umowa na czas oznaczony, to faktycznie wtedy możliwe jest tylko zameldowanie na pobyt czasowy na czas trwania tej umowy.
Natomiast w kontekście tego, czy mogli zmienić Ci sposób wynajmu, to polecam jednak kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem lub Punktem Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Na podstawie posiadanych dokumentów będzie mógł ocenić tę drugą kwestię.
Pozdrawiam
Ania
Pozdrawiam
Ania
Witam.
Mam taki sam problem. Chodzi o mieszkanie komunalne w gminie Aleksandrów Łódzki. Nie mieszkam tam 4 miesiące ale mam zamiar wrócić po wakacjach. Ale gmina chce mnie wymeldowac wraz z dzieckiem. Dodam że umowa jest podpisana na czas nieokreślony.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
tutaj na blogu nie zajmuję się prawami osób korzystającymi z mieszkań komunalnych, a jedynie obowiązkiem meldunkowym.
Polecam zapytać profesjonalnego pełnomocnika albo skorzystać z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Może się okazać, że pomocy udzielą też w urzędzie gminy/ miasta.
Pozdrawiam
Ania
Witam
Mam problem w sprawie wymeldowania. Mianowicie zostałam zameldowana na pobyt stały wraz z synem mojego byłego narzeczonego w jego domu, wyszła między nami napięta atmosfera, wyrzucił mnie w obecności policji z domu z jego dzieckiem, na drugi dzień przywieźli meble zabawki i ciuchy… Dodam że mamy tam pobyt stały. Wkroczyła do tego policja założyli mu niebieska kartę za przemoc nade mną, teraz dostałam pismo o zawiadomieniu wymeldowania. Prawda jesr taka że poszłam do rodziców bo musiałam gdzieś pójść, ale tam włożyliśmy i serce i pieniądze i to był nasz dom, nie ukrywam że chciałabym tam wrócić, tylko że względu na zła sytuację tymczasowo się usunęłam, ale też u rodzicow ciągle nie mogę być. Dodam że zostały tam jeszcze rzeczy moje i dzieci, których nie odzyskałam.
Cześć Aniu,
przykro mi, że taka sytuacja miała miejsce.
Pamiętaj jednak, że kwestia zameldowania jest tylko administracyjnym potwierdzeniem pod jakim adresem się mieszka.
Natomiast prawo do mieszkania i przebywania pod danym adresem ma oparcie w prawie cywilnym — wiążąca jest także umowa ustna. Proponowałabym jednak udać się do profesjonalnego pełnomocnika lub w razie trudnej sytuacji życiowej skorzystać z porady prawnej w punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Pozdrawiam
Ania
Witam Pani Aniu
mam pytanie w związku z pkt.:#4 O co chodzi ze zgłoszeniem wyjazdu za granicę?
Czy dotyczy to strefy schengen. Przebywam sporo czasu w UK i nigdy wyjazdów nie zgłaszałem. A co będzie teraz? Czy jadąc do UK po brexicie mam to zgłaszać? gdzie? komu?
Nie mam stałego meldunku w PL (miałem czasowy, ale termin się zakończył) mam adres w UK i status osoby osiedlonej.
Czy powinienem coś komuś zgłaszać?
Pozdrawiam
Piotr
Dzień dobry,
kwestia zgłaszania wyjazdu za granicę dotyczy wszystkich państw (także tych unijnych czy z Schengen).
Zgłoszenie wyjazdu dokonuje osoba, która przebywa w RP i wyjeżdża za granicę.
To podobny obowiązek jak obowiązek meldunkowy. Powinien on być zrealizowany:
1) raz w momencie wyjazdu na stałe;
2) przy wyjeździe czasowym — każdorazowo przy każdym wyjeździe z RP przekraczającym 6 miesięcy.
Natomiast za jego niedopełnienie nie ma żadnej kary (dla obywateli polskich i części cudzoziemców).
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie, mam kilka pytań w sprawi meldunku:
— posiadamy z mężem mieszkanie , gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały ‚a które niebawem chcemy wynając innemu małżeństwu. Czy wynajmujacy mogą sami zameldowac sie na pobyt czasowy na czas trwania umowy.l najmu ? Czy po tym czasie zameldowanie wygasa? Czy ja będę mogła ich wymeldowac z pobytu tymczasowego?
— czy mąż może się zameldować na pobyt czasowy w domu, którego jesteśmy właścicielami ( niedawno kupiliśmy) ‚który posiada adres, ale nie posiada odbioru budowlanego (oficjalnie w dalszym ciągu jest w budowie ) mieszkanie brz odbioru ponoć grozi grzywną. Jak w tej sytuacji wygląda wspólne rozliczanie się z dochodów do Urzędu Skarbowego? Możemy razem w miejscu stałego pobytu?
— wymeldowałam syna z mieszkania, który wynajmuje mieszkanie w innym mieście. Obecnie nie jest nigdzie zameldowany. Wyczytałam w komentrzach, że np. nie mając zadnego meldunku nie będzie mógł się zarejestrować w np. PUP-ie. Czy to prawda?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Ania
Cześć Anno,
1 — tak najemcy mogą się zameldować na czas najmu. Najem wygaśnie z upływem czasu albo w razie wcześniejszej wyprowadzki mogą się sami wymeldować lub możesz złożyć wniosek w tym zakresie;
2 — generalnie NSA (Naczelny Sąd Administracyjny) stoi na stanowisku, że można zameldować się pod każdym adresem, pod którym się mieszka. Meldunek jest więc możliwy. Natomiast potwierdzając mieszkanie w budynku nieodebranym narażacie się na sankcje z naruszenia zasad prawa budowlanego. Różne adresy nie stanowią problemu przy wspólnym rozliczeniu PIT;
3 — meldunek w PUP następuje wg miejsca zameldowania. W przypadku braku miejsca zameldowania, uwzględnia się miejsce pobytu.
Pozdrawiam
Ania
Witam,
Dziękuję za istnienie tej strony. Bardzo rzetelna oraz pomocna. Przeczytałam wszystkie komentarze, znalazłam kilka podobnych tematów do mojego zagadnienia, jednak nie takich samych.
Dziękuję za informację o obowiązku wymeldowania się z racji pobytu poza granicami Polski. Aczkolwiek mam pewną wątpliwość co do wymeldowywania się, a mianowicie: razem z mamą jesteśmy zameldowane w domu. Co w przypadku jej śmierci? Czy będę miała prawo do mieszkania będąc jedynym spadkobiercą nawet jeśli będę wymeldowana z tego miejsca? Na przykład żeby je wynajmować bądź sprzedać.
Zdaję sobie sprawę, że ta strona nie jest właściwą do poruszania takich kwestii, ale mam wrażenie, iż sprawa meldunku może być tu istotna. Czy tak rzeczywiście jest?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Klara
Cześć Klaro,
meldunek to obowiązek administracyjnoprawny, który nie ma relacji z własnością domu.
Tzn. możesz być właścicielką lub spadkobierczynią domu, w którym nie jesteś zameldowana.
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie ,
Od roku 2016 mieszkam z rodziną w Norwegii . W 2016 roku zgłosiłam wyjazd za granicę w MOP oraz w szkole moich dzieci. W roku 2019 otrzymałam pismo z urzędu gminy z prośbą o podanie informacji, gdzie dzieci kontynuują naukę. (oczywiście odpowiedziałam na pismo podając dane szkoły w Norwegii ). Teraz wiem ‚że nie dopełniłam obowiązku i nie złożyłam odpowiednich dokumentów . Nie
zgłosiłam wyjazdu za granicę w urzędzie gminy i w urzędzie skarbowym. Chciałabym to zrobić, ale podczas wypełniania dokumentów zastanowiła mnie jedna pozycja , a mianowicie podanie : data wyjazdu. Czy mam wpisać datę 2016 ? czy datę obecną 2020 gdy zdecydowałam, że chcę zostać na stałe w Norwegii. Jeżeli wpiszę w zgłoszeniu datę wyjazdu w 2016, a data złożenia i wypełnienia dokumentu będzie w 2020 , czy ten wniosek zostanie przyjęty ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź .
Cześć Elżbieto,
pamiętam, że Czytelnicy już dzielili się swoimi doświadczeniami, więc polecam Ci lekturę pozostałych komentarzy pod artykułem.
Osobiście uważam, że należy podać prawdziwą datę wyjazdu. Od strony obowiązku meldunkowego nie ma już sankcji za niedopełnienie obowiązku w terminie. Nie wiem natomiast, jak wygląda kwestia ze strony rozliczenia podatku, mieszkając za granicą.
Pozdrawiam
Ania
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. 5 lat temu kupiliśmy z narzeczonym mieszkanie, księga wieczysta zakładaliśmy niedawno powiedzmy po 4.5 roku od wprowadzenia się do mieszkania. Jakoś umknęło nam zameldowanie się na nowym adresie.
Ja jestem nadal zameldowana w moim domu rodzinnym. A mój narzeczony w swoim rodzinnym domu. Podchodzimy z tego samego miasta, i mieszkanie kupiliśmy również w tym mieście.
Sprawa wygląda tak. Chcemy w końcu się zameldować w naszym mieszkaniu i wymeldowac z domów rodzinnych. Czy będę musiała podawać konkretne daty? Czy powinnam napisać prawdę ? Chodzi o to że powinniśmy się zameldować w ciągu miesiąca. A minęło już 5 lat. Czy coś nam grozi za to że przez tyle lat tego nie zrobiliśmy?
Cześć Paulino,
nie ma kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, więc spokojnie możesz zameldować się od teraz.
Pozdrawiam
Ania
Witaj, mam taki problem. Przemeldowalam się na pobyt stały pod adresem gdzie dostałam mieszkanie od dziadka (notariusz) powiedziano mi że tak trzeba, chyba żeby nie płacić jakiegoś podatku czy coś. Mieszkam w innym miejscu i tu chciałam ubiegać się o abonament parkingowy, rozliczam się w US również w miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Co mam w tym wypadku zrobić bo dostałam informację że nie mogą mi przyznać abonamentu bo nie mam meldunku. Od przepisania mieszkania minęło 3 lata. Czy mam się przemeldowac znów? Czy nie będę musiała zapłacić podatku jak się teraz przemelduje?
Kasiu,
kwestia abonamentu parkingowego wynika zapewne z jakiejś regulacji, np. regulaminu. Warto zapoznać się, jak tam jest dokładnie uregulowana kwestia wymogów co do uzyskania abonamentu parkingowego.
Co do podatków i wpływu zameldowania proponuję kontakt z doradcą podatkowym, albo radcą prawnym czy adwokatem specjalizującym się w prawie podatkowym.
Pozdrawiam
Ania
Witam Właściciele kamienicy zmienili numery lokali dostałam dziś Aneks do umowy z dnia. 30.09 do podpisania ze zmienia się punkt pierwszy umowy z 16/17/na 38/39 .Po 1.czy ta data powinna być inną
2′.czy tak Po prostu mogą zrobić
3.Muszę się przemeldować osobiscie na inne numery?
Cześć Aneto,
jeśli masz wątpliwości, co do właściwości adresu, zapytaj o to właścicieli. Powinni wyjaśnić, skąd zmiana numeracji lokali. Numeracja porządkowa budynków wymaga podjęcia działania przez organy gminy. W kontekście numeracji lokali jest to jednak informacja najczęściej ustalana przez dewelopera na podstawie ewidencji lokali mieszkalnych. W kontekście zmiany — wymaga to uchwały zarządu wspólnoty. Taka zmiana oznaczałaby, że z jakiegoś powodu np. wyodrębniono więcej lokali lub zmieniono numerację. Musi ona być jednak ujawniona, np. w księdze wieczystej, o co warto zapytać.
Zmiana numeru lokalu wymaga to zmiany w zakresie obowiązku meldunkowego.
Data umowy powinna odpowiadać dacie podpisania umowy. Istnieje jednak możliwość, że umowa potwierdza, że w dacie wcześniej strony coś uzgodniły, a później tylko spisały to pisemnie.
Pozdrawiam
Ania
Witam dziękuję za odpowiedź.Zmiana numeracji wynika pewnie z tego że porządkują numeru piętrami .Najgorsze jest to że wszystkich naraził na jakieś koszta i zamieszanie względem informowania instytucji O zmianie numeru lokalu.I najgorsze że tak Po prostu mogą to robić tak jak powiedziała pewna Pani że za “miesiąc” przyjdą i powiedzą że jest zmiana numeracji. Pozdrawiam
Nie jest to komfortowa sytuacja, niestety.
Pozdrawiam
Ania
Mam pobyt stały,ale ze względu na pracę muszę mieszkać gdzie indziej,a nie chcę się czasowo meldowac.Czy będą sankcje za nie zameldowanie się czasowe?
Cześć Beato,
dla obywatelski polskich nie ma sankcji za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry,
czy można mieć meldunek stały i czasowy w tym samym mieście? Wynajmuję mieszkanie sama, natomiast stały meldunek mam u rodziców, czy istnieje możliwość czasowego meldunku w miejscu wynajmu?
Cześć KaMa,
tak — można mieć oba meldunki w jednym mieście, ale pod różnymi adresami.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Jak to jest z wymeldowaniem bylego malzonka z domu? Gdzie praltycznie i teoretycznke od 1.5roku po rozwodzie nie mieszka ze mna i nie zostaly nawet jego rzeczy.
Cześć,
pozostaje wtedy złożenie wniosku do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta w tej gminie, w której jest mieszkanie, aby wymeldował go z uwagi na to, że nie mieszka pod podanym adresem przez wskazany czas. Wójt/ burmistrz/ prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej orzeka o ich wymeldowaniu. Warto jednak wtedy jakoś udowodnić ten fakt, np. podając nowy adres. Osoba wymeldowywana będzie stroną takiego postępowania.
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie,
Wyjechalam z Polski juz 13 lat temu, ale dopiero niedawno zdalam sobie sprawe o obowiazku poinformowania o wyjezdzie. W miedzyczasie wyszlam za maz i prawie 3 lata temu ponownie zmienilismy kraj zamieszkania. Przy wymianie dowodu po zmianie nazwiska, nadal pozostawilam polski adres w dokumencie. Teraz jednak chcialabym zrobic porzadki admistracyjne i zglosic, ze wyjechalam z RP. We wniosku jest zapytanie o date wyjazdu i tu pojawia sie moj problem. Czy jesli zglosze date, kiedy wyjechalam z RP 13 lat temu grozi mi grzywna za nieprawidlowe dane przy wymianie dowodu? Czy powinnam zglosic tez date ponownej zmiany kraju 3 lata temu? Chcialabym miec porzadek w dowodzie i jako adres wpisany kraj, w ktorym mieszkam na stale. Co smieszniejsze sprawy bankowe czy prawo jazdy uregulowalam poprawnie. Jestem tez wlascicielem mieszkania w Polsce- czy dobrze rozumiem, ze prawo wlasnosci a zameldowanie to 2 rozne sprawy i fakt wpisania mojego faktycznego kraju zamieszkania w dowodzie nie wplynie negatywnie na organizowanie spraw administracyjnych mieszkania?
Bardzo dziekuje. Pozdrawiam.
Cześć Iwono,
zacznę od tego, że prawo własności i zameldowania to faktyczne odrębne tematy.
Odnośnie zgłaszania wyjazdu i wpisania terminu przeczytaj proszę pozostałe komentarze pod tekstem, ponieważ niedawno odpowiadałam na pytania z tego tematu, a później Czytelnicy dodatkowo wskazywali własne doświadczenia praktyczne w tym temacie.
Pozdrawiam
Ania
Serdecznie witam,
Mam pytanie odnośnie meldunku dziecka, które się urodzi. Razem z mężem jesteśmy zameldowani na stałe u teściów, jednak wyprowadziliśmy się i posiadamy aktualnie pobyt czasowy w innej miejscowości, pobyt tymczasowy podany w urzędzie do czasu wygaśnięcia umowy najmu, czyli do końca kwietnia 2021r. Dziecko urodzi się w lutym 2021r. i moje pytanie czy podając w urzędzie adres zameldowania dziecka mogę podać adres zameldowania stały mój i męża- czyli u teściów, czy będę potrzebowała zgody teściów skoro to jest ich dom? Czy muszę podać do meldunku adres pod którym mieszkamy tymczasowo do kwietnia 2021r. (dodam, że będziemy wydłużać umowę najmu i tym samym wydłuży nasz pobyt tymczasowy). Jednak chyba nie mogę zameldować dziecka pod adresem, w mieszkaniu który wynajmujemy?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Sylwia
Cześć Sylwio,
zameldowanie na pobyt stały lub czasowy urodzonego dziecka następuje w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.
Tym samym dziecko zostanie zameldowane, zgodnie z Waszymi meldunkami (na stały — u teściów, dodatkowo na czasowy — tam gdzie wynajmujecie).
Pozdrawiam
Ania
Witam.
Razem z mężem wynajmujemy mieszkanie, jednak nie zgłosiliśmy pobytu czasowego w urzędzie. Każde z nas adres zameldowania ma inny. Aktualnie jestem w ciąży i mam pytanie jak sprawa się ma z zasiłkiem opiekuńczym po porodzie. Z tego, co mi wiadomo przysługuje on mężowi, jedynie wtedy, kiedy mamy wspólne miejsce zamieszkania i oprócz niego nie ma nikogo, kto mógłby mi pomóc. Moje pytanie brzmi, czy bez zgłoszenia meldunku tymczasowego możemy we wniosku do ZUS wpisać miejsce zamieszkania, w którym teraz przebywamy i nie będziemy mieć z tego tytułu żadnych problemów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cześć Sandro,
w tym tekście analizuję kwestię samego obowiązku meldunkowego.
Proponowałabym telefon z pytaniem do ZUS w tej sprawie (bez podawania imienia i nazwiska czy swoich danych) albo skorzystanie z porady profesjonalisty.
Pozdrawiam
Ania
Dzień Dobry, mam pytanie dotyczące wymeldowania. Wyjechaliśmy na stale z mężem i .. córka z Polski. Maz się wymeldowal ale nie zgłosił wyjazdu za granicę. Czy i gdzie powinien to zglosic skoro nie ma juz zameldowania w Polsce od 2 lat. Czy nie zgłoszenie tego faktu rosci jakieś konsekwencje. Dodam że US otrzymał informacje o.zmianie adresu zamieszkania na zagraniczny. Druga sprawa to taka że ja nadal jestem zamedowana z córką w Polsce czy wystarczy jak się wymeldujemy czy rowniez powinnam zgłosić wyjazd z przed dwóch lat do Urzędu Miasta. Skarbówka została poinformowana wraz z zeznaniem rocznym o wyjeździe.
Cześć Doroto,
pozwolę sobie przekopiować art. 36 ustawy o ewidencji ludności, ponieważ odpowiada na Twoje pytania:
Art. 36. 1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.
2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.
3. Zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego:
1) w formie pisemnej w organie gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo
2) w formie dokumentu elektronicznego, na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, o którym mowa w art. 28 ust. 1, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru.
Podsumowując:
1. Tak, obowiązek zgłoszenia wyjazdu na granicę wciąż na Was ciąży, mimo wymeldowania się.
2. Jeśli dysponujecie profilem zaufanym to warto wysłać zgłoszenie przez ePUAP.
3. Wniosek kierujecie do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta gminy, w której ostatnio byliście zameldowani.
4. Niewypełnienie obowiązku nie rodzi już konsekwencji finansowych.
5. Najbezpieczniej będzie, jeśli wszyscy zgłosicie wyjazg za granicę, skoro rzeczywiście wyjechaliście.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Mam pytanie odnośnie meldunku. Sprawa wygląda tak że po
ślubie zamieszkałem w domu mojej żony. Moja mama chce sprzedać dom
więc muszę się wymeldować z domu rodzinnego. W domu mojej żony
nie ma właściciela bo jej tata zmarł 4 lata temu i jeszcze nie
przeprowadzili żadnej sprawy dotyczącej podziału majątku i
ustanowienia nowego właściciela. Czy w takim wypadku mogę się
zameldować na stałe lub czasowo w domu gdzie nie ma właściciela? W
domu mieszka żona, jej dwóch braci, jej mama i ja z czego oni
wszyscy są zameldowani.
Cześć Pawle,
ustawa o ewidencji ludności przewiduje (w art. 31) opcję w postaci rozstrzygnięcia o zameldowania w drodze decyzji administracyjnej.
Proponuję skonsultować się dla pewności z pracownikiem z urzędu gminy, ale patrząc na art. 31 ust. 2 w/w ustawy:
Wątpliwości co do stałego lub czasowego charakteru pobytu osoby pod deklarowanym adresem rozstrzyga organ gminy w drodze decyzji administracyjnej
należałoby złożyć wniosek do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta o rozstrzygnięcie kwestii zameldowania.
Wtedy to byłoby miejsce na wskazanie, jak długo tam mieszkasz i kto może poświadczyć. Możesz wtedy wyjaśnić, że z uwagi na nieuregulowany stan nieruchomości zdecydowałeś się na złożenie wniosku w tej sprawie.
Pozdrawiam
Ania
Witam:)
Mam taką sytuację: jestem matką 2 Dzieci, mam współwłasność mieszkania, w którym mamy meldunek. Natomiast mąż współwłaściciel wyprowadził się kilka 9 miesięcy temu do Mamusi, gdzie jest zameldowany. Moje pytanie brzmi czy On może wchodzic do mieszkania kiedy chce? Czy ja mam prawo go do mieszkania niewpuscic ? Vzy mogę zmienić zamki…Maż wynosi pod moją nieobecność różne rzeczy z mieszkania.…
Cześć J,
Twoje pytanie tak naprawdę dotyczy prawa cywilnego, a dokładnie prawa własności.
I generalnie właściciel ma prawo korzystać ze swojej własności, chyba że z tego czasowo rezygnuje, np. wynajmując ją komuś.
Zameldowanie to tylko czynność administracyjna, więc nie wpływa na własność.
Jeżeli chodzi o rozwiązanie Twojego problemu, to uważam, że wymagają konsultacji z profesjonalistą, np. radcą prawnym, adwokatem, doradcą prawnym.
Istnieją także punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, w których możesz uzyskać pomoc.
Pozdrawiam
Ania
Tak mąż ma prawo wchodzić do mieszkania kiedy zechce, chyba że sąd zasadzi inaczej. Kwestie współwłasności to kwestie skomplikowane. To że wynosi różne rzeczy to inna kwestia. Jezeli pani uważa że stanowią pani własność, proszę się udać na policję.
Adwokacie,
dziękuję za dodatkową opinię w temacie 🙂
Pozdrawiam
Ania
Mieszkamy w Hiszpanii, wybudowaliśmy domek w Polsce i chcemy na emeryturę wrócić do kraju, nie rezygnując z zameldowania w Hiszpanii, gdzie będziemy spędzać zimy (od października do maja) żeby utrzymać rezydencje podatkową. Jaką opcje zameldowania mamy wybrać, stałego czy czasowego i jaka jest różnica miedzy nimi i co się z tym wiąże (np. składaka zdrowotna czy zarejestrowanie samochodu). Chce zaznaczyć, ze w Hiszpanii nie istnieje zameldowanie stałe czy tymczasowe, jest po prostu zameldowanie.
Dziękuję i pozdrawiam.
Cześć Jarosławie,
mam wątpliwości, czy pozostawianie zameldowania tylko na potrzeby prawa podatkowego jest zgodne z prawem. To po pierwsze.
Twoje pytania wykraczają poza zakres tematyki artykułu i uważam, że wymagają konsultacji z profesjonalistą, np. radcą prawnym, adwokatem, doradcą prawnym, a może nawet doradcą podatkowym. Tutaj temat jest wielowątkowy i wymaga uwzględnienia prawa polskiego i hiszpańskiego, a i pewnie europejskiego.
Pozdrawiam
Ania
Witam,
Chcialbym sie dowiedziec czy jezeli w ciagu trzech miesiecy wyjazde z kraju i po krotkim pobycie za granica wroce to ten trzy miesiacieczny okres zaczyna sie od nowa? Jezeli tak to czy moglbym w taki sposob przebywac w kraju bez meldunku?
Cześć Dawidzie,
jeśli za granicę wyjeżdżasz czasowo, to już we wniosku wskazujesz datę powrotu.
Natomiast jeśli wyjedziesz na stałe, ale się rozmyślisz i zamierzasz jednak mieszkać czasowo (dłużej niż 3 miesiące) w Polsce to należy się zameldować.
Mieszkając jednak za granicą, ale przyjeżdżając na krótkie pobyty (do 3 miesięcy) nie masz obowiązku zameldowania się.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry. Czy nadal istnieje obowiązek meldunku noworodka? I jeśli ja — matka — jestem nadal zameldowana u rodziców (miejscowość A) , mój mąż u swoich rodziców (miejscowość B) a mieszkamy w miejscowości C, to czy można zameldować dziecko w miejscowości A lub B? Czytałam gdzieś, że urząd dokonuje zameldowania na podstawie aktu urodzenia, a wtedy wyszłaby miejscowość C, gdzie mieszkamy, a tego chcemy uniknąć. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry Iza,
tak, dalej istnieje obowiązek meldunkowy (wszystkich).
Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy dziecka następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa
(na podstawie art. 29 ustawy o ewidencji ludności).
Oznacza to, że dziecko powinno być zameldowane pod jednym z adresów, pod którymi Ty lub Twój mąż jesteście zameldowani.
Natomiast jeśli wskażecie, że czasowo przebywacie w C, to może się okazać, że kierownik USC zaleci Wam tam zameldowanie czasowe i zameldowanie dziecka (tak byłoby w pełni zgodnie z przepisami).
Pozdrawiam
Ania
Dziękuję za wyjaśnienie.
Dzień dobry, chcę razem z dziećmi wymeldować się ale bez męża. Czy mąż nie mając ze mną rozwodu uzyska w urzędzie informację gdzie jestem przemeldowana? Jak zrobić aby nie uzyskał tej informacji.
Cześć Małgosiu,
jeżeli mąż posiada władzę rodzicielską w stosunku do dzieci to generalnie ma prawo uzyskiwania informacji na ich temat.
Nie znam konkretnie Twojej sytuacji, więc jeśli istnieją powody, dla których to jest niewskazane to proponuję kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem czy jeśli to np. związane jest z przemocą z Niebieską Linią (https://www.niebieskalinia.pl).
Można wtedy podjąć działania w kierunku ograniczenia władzy rodzicielskiej czy zabezpieczenia Waszej sytuacji.
Pozdrawiam
Ania
Witam jestem najemcą mieszkania pokopalnianego już od 1,5 roku i przy głosowaniu się dowiedziałem że nie mam tam meldunku ani żaden związany ze mną domownik, rachunki się płaci a tu wychodzi że jesteśmy bezdomni co zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam.
Cześć Patryku,
no to po kolei 😉
1. Zameldowanie jest po Twojej stronie, tzn. mając umowę najmu możesz (a nawet wg przepisów powinieneś) się zameldować.
2. Jeśli zawarłeś umowę najmu czy użyczenia, to jest to Twoja podstawa do mieszkania w mieszkaniu. Brak zameldowania nic w tym nie zmienia.
W razie dalszych wątpliwości, pytaj.
Pozdrawiam
Ania
Witam
Mam pytanie odnosnie potrzeby wymeldowania z mieszkania rodziców.
Obecnie jestem na stałe zameldowany u rodziców ale mieszkam z zona w innym miescie od prawie 4 lat.Chcialbym sie wymeldowac od rodzicow ale nieposiadam mieszkania w ktorym moglbym zameldowac na stałe a jedynie na meldunek czasowy.
Czy mozna nie posiadac meldunku stalego tylko czasowy?
Czy bede musial zmienic uprawnienia do prowadzenia pojazdow ktore posiadam?
Cześć Przemku,
generalnie możesz się wymeldować z pobytu stałego, mając tylko czasowy.
Może być jednak “drobny problem”, gdy stracisz meldunek czasowy, a nie zdążysz się zameldować gdzie indziej. Zwróć uwagę na wymienione miejsca w tekście, dla których meldunek ma znaczenie.
Co do uprawnień do pojazdów, jeśli pytasz o prawo jazdy to tam w ogóle powinno być “miejsce zamieszkania” (aktualnego), a nie miejsce zameldowania (tak jest napisane nawet na prawo jazdy).
Odnośnie do innych dokumentów — daj znać, o które jeszcze chodzi.
Pozdrawiam
Ania
Witam, gratuluje bloga. Małe pytanie o pomoc. Mam działkę rolną w innym województwie, to jest ziemia V klasy, więc nawet podatku się nie płaci. Ale się zastanawiam, czy nie powinienem zawiadomić tamtego Urzędu Gminy (albo może kogoś jeszcze?) o zmianie miejsca zamieszkania? Jakieś sugestie, please?
Cześć Tomku,
dziękuję za słowa o blogu :), natomiast co do pytania — nie wiem. Polecam po prostu zadzwonić do Urzędu Gminy i się zapytać.
Z doświadczenia wiem, że pracownicy Urzędów Gminy potrzebują aktualnych danych, by móc wysłać ewentualną korespondencję.
Pozdrawiam
Ania
Witam.
1. Czy można być zameldowany w jednym miejscu, a podawać adres korespondencyjny w tym samym mieście?
2. Czy zameldowanie w danym miejscu świadczy o przebywaniu tej osoby tam?
3. Czy może być taka osoba tylko zameldowana, ale tam nie mieszkać i nie wykazywać jej w spółdzielni do śmieciowego czy innych rozliczeń?
4. Analogicznie czy osoba gdzie wskazuje tylko miejsce korespondencyjne może być zgłoszona do spółdzielni jako druga osoba, i ponosząca wspólne opłaty śmieciowe itd, a nie tylko jedna osoba tam zameldowana i mieszkająca?
5. Czy zameldowanie osoby daje jej jakieś prawa do mieszkania, które nie jest jej nawet współwłasnością?
6. Czy jedyny właściciel mieszkania może ją wymeldować w każdym momencie?
7. Czy musi być zgoda osoby wymeldowywanej?
8. Czy osoba wymeldowywana musi się od razu gdzieś zameldować?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Max
Cześć Max,
1 — tak;
2 — zameldowanie wskazuje na pierwszy punkt zaczepienia przy ustalaniu przebywania. Natomiast wiele osób ma inny adres zamieszkania niż zameldowania. W wielu przepisach też jest odniesienie do adresu zamieszkania, nie zameldowania (np. rozliczenie PIT);
3 — może, ale po pierwsze trzeba sprawdzić, czy regulamin bądź uchwały wspólnoty nie regulują takich sytuacji, np. spółdzielnia często wymaga dowodu, że osoba tam nie mieszka, choćby przedstawienia umowy najmu z tą osobą pod innym adresem;
4 — to zależy od regulaminu wspólnoty, jednak często jak najbardziej jest to możliwe i celowe, żeby opłaty były od liczby osób faktycznie mieszkających w mieszkaniu
5 — nie, zameldowanie ma wyłącznie charakter ewidencyjny i nie ma wpływu na własność. Ale przy sprzedaży nie każdy kupujący chce kupić mieszkanie z osobami zameldowanymi, a nie mieszkającymi (jednak to już kwestia nie prawna, ale typowo ludzka).
6 — można wnosić o wymeldowanie osoby, która w skrócie “dobrowolnie opuściła lokal”. Organ w celu ustalenia tego musi przeprowadzić postępowanie administracyjne
7 — jeśli osoba się zgadza na wymeldowanie, to najlepiej by to sama zrobiła (wyjdzie szybciej). Jeśli nie może tego zrobić, to dołączenie jej zgody przyspieszy postępowanie administracyjne, jeśli organ je wszcznie. Natomiast nie ma obowiązku posiadania takiej zgody
8 — istnieje obowiązek zameldowania się w miejscu faktycznego pobytu. Nie ma jednak kary za niedopełnienie obowiązku.
Pozdrawiam
Ania
dzień dobry
czy w przypadku meldowania się w nowym miejscu istnieje jeszcze obowiązek wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania? jeśli tak to wymagane jest dokonanie tego osobiście?
pozdrawiam
Cześć Tom,
w momencie zameldowania się w nowym miejscu, organ automatycznie wymeldowuje Cię z poprzedniego miejsca.
Tzn. jeśli meldujesz się na pobyt stały, to wymeldowuje Cię z poprzedniego pobytu stałego, a jeśli meldujesz się na pobyt czasowy, to wymeldowuje Cię z poprzedniego pobytu czasowego.
Pozdrawiam
Ania
Witam mam problem z PGM ponieważ narzeczona nie jest zameldowana u mnie lecz u swojego ojca a pgm ja nalicza w zadłużenie mieszkania którym nie jest zameldowana co mam zrobić z tym?
Mi się wydaje że robią co Chca i bez prawnie ja nalicza ja proszę o poradę co z tym zrobic😞
Cześć Dominiku,
skrót PGM stosuje wiele podmiotów. Jeżeli jest to jakiś podmiot świadczący usługi, warto zwrócić na jego regulamin.
Często opłaty są od osób, które faktycznie mieszkają (bez względu na ich adres zameldowania).
Pozdrawiam
Ania
Odeszłam od męża 6 miesięcy temu ale się niewymeldowałam a wynajmuje pokój daleko od miejsca meldunku mój meldunek został zawieszony po jakim czasie mój meldunek zostanie anulowany nie chce już tam wracać
Cześć Karolino,
nie ma takiej instytucji jak zawieszenie meldunku.
Wymeldować możesz się osobiście wg miejsca poprzedniego meldunku, elektronicznie lub meldując się w innym miejscu. Jeśli byłaś tam zameldowana np. na pobyt stały i w nowym miejscu zameldowałaś się na pobyt stały, to automatycznie wymeldowano Cię z poprzedniego adresu.
Pozdrawiam
Ania
Córka z dzieckiem jest zameldowania u mnie na pobyt stały a mieszka wraz z mężem na wynajętym co z z zameldowanie czy trzeba ich wymeldowac
Cześć Meldunku,
zgodnie z przepisami istnieje obowiązek zameldowania w miejscu zamieszkania.
Natomiast brak jest kar za niedopełnienie obowiązku (za wyjątkiem niektórych grup cudzoziemców).
Pozdrawiam
Ania
Witam . Chcę się zameldować tymczasowo u teściów. Dom posiada 3 właścicieli i nie ma podziału. Pytanie brzmi: czy potrzeba zgody ich wszystkich czy wystarczy 1
Cześć Alicjo_ns86,
z ustawy nie wynika obowiązek posiadania zgody współwłaścicieli 😉
Pozdrawiam
Ania
Witam, chce się dowiedzieć czegoś ważnego. Moi rodzice mieszkali na mieszkaniu w raz z babcią. Rodzice byli około 22 lata tam zameldowani i są nadal. I tu mam pytanie czy jak prababcia zmarła to mogą zostać najemca? Czy zostaną wyrzuceni z mieszkania?
Cześć Denisie,
zagadnienia takiego typu wymagają szerszego kontekstu (podstawa najmu, regulacja umowna i wynikająca z aktów, zapewnie prawa miejscowego). Polecam skorzystać tutaj z usług profesjonalnego pełnomocnika lub punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Wykraczają też poza omawiane zagadnienie prawa meldunkowego.
Pozdrawiam
Ania
Czy za niewymeldowanie grozi mi kara grzywny i czy moze zamiast mnie osobiscie wymeldowac mnie wlasciciel domu.
Cześć Asiu,
aktualnie wobec Polaków i cudzoziemców, mających obywatelstwo UE (oraz członków ich rodzin), nie ma przewidzianych kar za brak spełnienia obowiązku meldunkowego. Wymeldować możesz się samodzielnie (w tym elektronicznie) lub meldując się w nowym miejscu. Właściciel może włożyć wniosek o wymeldowanie Cię. Wójt/ burmistrz/ prezydent miasta przeprowadzi wtedy stosowne postępowanie administracyjne.
Pozdrawiam
Ania
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Dokladnie chodzi mi o mojego obecnego meza, ktory wyjechal z polski do stanow ale nie zglosil tego ze wyjezdza i nie wymeldowal sie z poprzedniego miejsca zamieszkania. Czy moglaby Pani mi napisac wiecej co do tego postepowania administracyjnego (kolejne kroki) i ile by to trwalo. Bardzo dziekuje.
Cześć Asiu,
znalazłam dobre opracowanie w BIP Miasta Poznania — w Twojej gminie powinno być analogicznie. Tutaj masz link: (https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wymeldowanie-lub-uchylenie-zameldowania-wymeldowania-w-drodze-decyzji-administracyjnej,240923/).
Wniosek składasz do organu wykonawczego gminy: wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta.
Postępowanie administracyjne zwykle trwa około miesiąca.
Pozdrawiam
Ania
Witaj Anno,
mieszkam za granicami RP od ok. 5 lat (w kraju UE) — dopiero ostatnio dowiedzialem sie o obowiazku poinformowania odpowiedniego urzedu o wyjezdzie z RP i chcialbym ten obowiazek dopelnic, bo adres stalego pobytu wciaz mam wpisany w RP.
1. We wniosku nalezy podac date wyjazdu — zastanawiam sie, czy mozna podac date wyjazdu wstecz (tj. ok. 5 lat temu), tak aby informacja byla zgodna z prawda, oraz ze ‘niewiedza’ w tym przypadku nie jest sankcjonowana.
2. Zakladam, ze jesli wniosek w p. 1 zostanie zlozony/przyjety, trzeba nastepnie tez poinformowac odpowiedni urzad wydajacy prawa jazdy, bank etc.
Z gory dziekuje za podpowiedzi/sugestie.
Pozdrawiam,
Lukasz
Cześć Łukaszu,
aktualnie ustawa nie przewiduje sankcji dla Polaków za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, więc ja bym jednak podała prawdziwą datę. Zastanawiam się tylko czy system online taki wniosek przepuści..
W prawo jazdy podaje się adres zamieszkania. Banki też są zawsze zainteresowane adresem zamieszkania. Tak naprawdę więc do nich już wcześniej powinna być wysłana informacja. Poza tym może się zdarzyć, że organy będą potrzebowały adresu do doręczeń w Polsce, a często pełnomocnika do doręczeń w Polsce. Więc w tym kierunku bym poszukała więcej informacji.
Pozdrawiam
Ania
Dzieki, Anno.
Tak, okazalo sie, ze mozna to zrobic z data wsteczna poprzez ePUAP.
Pozdrawiam,
Lukasz
Tez kilka dni temu złozylam taka informację przez epuap z data wczesniejsza tj z 2018 , lecz dostałam odp ze system nie przyjmuje daty wczesniejszej, ale odnotuja ten fakt z data kiedy otrzymali ode mnie informację. Sam epuap przyjmie date wstecz, lecz urzednicy odnotuja date zgłoszenie a nie date wyjazdu.
Cześć Doroto,
dziękuję za podzielenie się spostrzeżeniem.
Myślę, że ważne jest, że obowiązek został wykonany, nawet post factum.
Pozdrawiam
Ania
To świetnie!
Pozdrawiam
Ania
Jeden z najlepszych profesjonalnych blogów o tematyce prawniczej — moc rzetelnej wiedzy i wspaniała pomoc w rozwiązywaniu i załatwianiu spraw!
Serdecznie dziękuję za tak miłe słowa <3
Ania
Kto melduje narodzone dziecko .czy dziecko mojej siostrzenicy , która jest u mnie zameldowana ‚bez mojej zgody tez bedzie zameldowane .czy moge zablokować meldunek tego dziecka .
Cześć Jolanto,
z mocy prawa dziecko jest zameldowane tam, gdzie mieszkają jego rodzice, albo rodzic z którym faktycznie mieszka. Często jednak jest to ten adres, w którym są zameldowani.
Opcją jest tutaj złożenie wniosku do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta w tej gminie, w której jest mieszkanie, aby wymeldował ich z uwagi na to, że nie mieszkają pod podanym adresem już od tych 9 latach. Wójt/ burmistrz/ prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej orzeka o ich wymeldowaniu. Warto jednak wtedy jakoś udowodnić ten fakt, np. podając ich nowy adres.
Pozdrawiam
Ania
Droga Jolanto, czy moglabys podac wiecej szczegolow, bo troche chaotyczne to co napisalas. Byc moze mialam podobna I bylabym w stanie ci pomoc. Napisz w jakim wieku jest dziecko, czy w jakis sposob zaklucaja oni spokoj Tobie czy mieszkancom nieruchmosci, czy stanowia jakiekolwiek zagrozenie? Podaj powod dla ktorego nie chcialays meldowac tego dziecka. Pozdrawiam Katarzyna
Witam.
Nie mam meldunku — wynajmuje mieszkanie z chłopakiem, który podpisał umowę najmu. Jak mogę się teraz zameldować?
Cześć Olja,
na formularzu meldunkowym to chłopak powinien potwierdzić (podpisać), że mieszkasz pod danym adresem. Ma on takie prawo na podstawie zawartej umowy najmu, chyba że z umowy wynika zakaz zgody na mieszkanie innych osób. Do wniosku załączasz ksero umowy między chłopakiem a właścicielem, a do wglądu pokazujesz oryginał.
Pozdrawiam
Ania
Witam,
siostra zameldowała mnie u siebie w mieszkaniu kilka miesięcy temu, w innym mieście. Było to jej do czegoś potrzebne i podobno powiedziano jej w urzędzie że można mieć “kilka meldunków”. Tymczasem okazało się że automatycznie zostałam wymeldowana z mieszkania w którym mieszkam od urodzenia. Właścicielka jest mama,która mieszka od lat za granicą, jest ciężko chora psychicznie i nie może podróżować. Jak mogę zameldować się z powrotem w swoim rodzinnym mieszkaniu???
Pozdrawiam
Agata
Cześć Agato,
do zameldowania potrzebujesz:
— dokumentu od właściciela (mamy), z którego będzie wynikało, że masz prawo tam mieszkać, np. oświadczenie napisane na komputerze z podpisem mamy,
— numeru księgi wieczystej, żeby pobrać wydruk, że mama jest właścicielką.
Generalnie potrzebujesz oświadczenia, z którego będzie wynikało, że masz prawo tam mieszkać (a najlepiej, że masz prawo także się zameldować).
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie,
Jestem rezydentką Hiszpanii, ale zamierzam kupić mieszkanie w Polsce i żyć tu i tu. W Hiszpanii mam stałe zameldowanie. Czy kupując mieszkanie powinnam zameldować się czasowo czy na stałe? I co wtedy z ubezpieczeniem?
Dziękuję i pozdrawiam cieplutko ,
Bożena
Cześć Bozena,
najlepiej jeśli w zakresie obowiązków przy zakupie mieszkania skonsultujesz się z notariuszem i doradcą podatkowym albo kompleksowo zdecydujesz się na poradę w kancelarii prawnej.
Pozdrawiam
Ania
Witam, ponownie Adam, 4skn
mam maly dylemat…czy dzialka rolna III kl. bez warunkow zabudowy ma jakas furtke aby zrobic w niej ziemianke x2/piwnice naturalne i sie tam zameldowac, czy jednak trzeba bedzie zrobic to inaczej i zapomniec o meldunku, adresie zamieszkania…a moze odpuscic i z pozwoleniem wodnoprawnym robic oczko wodne, na nim pomost z kempingiem udajacym dom na wodzie i jako adres podac nr dzialki i obreb ewid.?…czy najlepiej wyjechac i pozbyc sie centrum zyciowego, czy bardziej gospodarczego, zalatwic zagraniczny certyfikat rezydencji podatkowej i nie bawic sie w posiadanie obywatelstwa…jak najlatwiej uzyskac azyl w innym kraju? z polin, 5g, ence-Pence’m,GAFA inc. nieopodatkowanymi nie chce miec nic wspolnego, co innego z Polska…‘owoc zatrutego drzewa’ pozdrawia
Cześć Adamie,
tak jak już pisałam w komentarzach zameldować generalnie można się w każdym miejscu, które posiada adres.
Jeżeli chodzi o pozostałe pytania, to polecam skontaktować się z profesjonalistą, w tym np. w ramach punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl) lub udając się do profesjonalnego pełnomocnika (radcy prawnego czy adwokata).
Pozdrawiam
Ania
Dziekuje za odpowiedz, jednak raczej po wyborach nie bede chcial miec z tym krajem nic wspolnego, lacznie, dowod jeszcze wazny, paszport wyrabiam i olac polin z ich meldunkami i ‘adresami’…vin pryczep to moj adres albo ogrodkow dzialkowych, ktory mi ostatnio odebrano, w sumie dobrze ‑nie majac adresu i wianym tym mozliwosci-pracy lub mieskania-nie dowala mi exit taxu, skoro nie moge miec prawa do pracy’-przez brak ‘adresu’ zamieskania — nie bedzie e mnie zusu, amiast przerabiac bud gosp. juz kupilem waluty troche i nich mnie Morawsioki wiejskie cmokna, podrawiam raz jeszcze i dzieki za wszystko, oczywiscie wszedzie do 180dni wyjazdy, konta bankowe tez zagraniczne…pozdrawiam tez myslacych inaczej…nie bezdomny a bezkredytowy…
Dzień dobry
Czy można mieć meldunek tymczasowy i jednocześnie nie mieć meldunku stałego?
Meldunek tymczasowy byłby na podstawie umowy najmu.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Cześć Marta,
możesz mieć tylko meldunek czasowy (tymczasowy) zgodnie z art. 24 ustawy o ewidencji ludności.
Pozdrawiam
Ania
Witam . Czy osoba która mnie wymeldowala z pobytu tymczasowego powinna mnie powiadomić i czy urząd gminy mógł mnie wymeldowac bez żadnego powiadomienia?
Lewy,
przy pobycie tymczasowym wymeldowanie mogło nastąpić:
– automatyczne (jeżeli upłynął okres meldunku),
– z urzędu bądź na wniosek (Twój albo innej zainteresowanej osoby).
W sytuacji wymeldowania bez Twojego wniosku, powinieneś otrzymać decyzję administracyjną od wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry.Mam problem.Sprzedaję swoje mieszkanie, w którym byłam zameldowana.Dziś byłam w urzędzie,bo musiałam się wymeldować, ponieważ w piątek jest przepis u notariusza i muszę mieć takie zaświadczenie.Chwilowo przebywam w innym miejscu prowadząc dom, ale tu nie mogę być zameldowana nawet czasowo.Nie mam w tym momencie jeszcze kupionego mieszkania, cały czas szukam i śledzę ogłoszenia( są mieszkania, ale dla mnie za drogie).Co w takiej sytuacji mam zrobić?Pozdrawiam
Tereso,
powinnaś być zameldowana w miejscu, gdzie aktualnie mieszkasz. Pamiętaj, że nie musisz mieć zgody właściciela – wystarczy przedstawić umowę najmu.
W opisanej sytuacji zapewne pozostaniesz bez meldunku, jednak dobrze, aby sytuacja ta trwała możliwie najkrócej, ponieważ są sytuacje, kiedy meldunek jest potrzebny (np. te opisane w tekście).
Pozdrawiam
Ania
Witam. Czy jest jakiś określony czas na zgloszenie meldunku tymczasowego w pracy? Miałem taką sytuację, że byłem na L4 w miejscu mojego stałego meldunku pojawiła się kontrola z mojej pracy, nie zastali mnie w domu, ponieważ mam meldunek tym czasowy w innym miejscu. Czy jestem zobowiązany zgłaszać meldunek tymczasowy w miejscu pracy? Pozdrawiam
Cześć Patrycjo,
pracodawca, zgodnie z Kodeksem pracy, ma obowiązek żądać od Ciebie adresu zamieszkania, w domyśle aktualnego. Oznacza to, że pracodawcę powinnaś informować nie tyle o miejscu zameldowania, co miejscu faktycznego zamieszkania, a więc w tym przypadku miejsca meldunku czasowego.
Podobnie jest przy rozliczeniach, PIT składasz wg miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia roku podatkowego, za który się rozliczasz.
Pozdrawiam
Ania
Dobry wieczór,
Wraz z mężem mieszkamy w Warszawie od kilku miesięcy w wynajmowanym mieszkaniu. Ja mam obywatelstwo Polskie, natomiast mój mąż — Tureckie (sprawa o udzielenie zgody na pobyt czasowy jest w toku od kilku miesięcy). Żadne z nas nie jest zameldowane w Warszawie (ja jestem zameldowana w rodzinnym mieście). Wg informacji, które znalazłam, istnieje obowiązek zameldowania się w ciągu 30 dni, jednakże w przypadku obcokrajowców wymagane jest przedstawienie karty pobytu, na którą wciąż czeka. Czy w tym przypadku grozi mu jakaś kara za brak meldunku kiedy będzie się o niego ubiegał w przyszłości (po otrzymaniu w końcu karty pobytu) ? Proszę serdecznie o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Ewelina
Cześć Ewelino,
karę grzywny może otrzymać cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, który nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny.
Natomiast przepisu tego nie stosuje się do cudzoziemca będącego członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatela państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatela Konfederacji Szwajcarskiej.
Z uwagi na to, że jest to Twój mąż, a więc członek rodziny, to nie ma podstaw do nałożenia kary grzywny za brak meldunku.
Pozdrawiam
Ania
Witam serdecznie)))
Jakie moga byc konsekwencje podania niewlasciwego adresu zameldowania na oswiadczeniu w urzedzie-ogrodki dzialkowe (bez meldunku) zamieszkania pow.185dni w roku rowniez na tych ogrodkach, czy liczy sie rok kalendarzowy dla centrum zyciowego np 25maja b.r nie bedzie pierwszym dniem, w ktorym bede musial tam znowu ‘zamieszkac?…mialem taka sytuacje — kupilem kiedys stodole i garaz — nie mam tam nr porzadkowych, nie dostalem adresu, w banku podalem miejsce zamieszkania jako obreb ewid. i nr dzialki zalatwilem sobie ogrodek z pzd, podawalem ten adres(ogrodkow) i skrytki pocztowej jako korespondencyjny, nawarswily sie problemy…praca itp…w miedzyczasie dowiedzialem sie o dokumencie zap‑3 i rubryce ‘adres miejsca zamieszkania’ — ponoc nie moge tam wpisac obr i nr dzialki ani tym bardziej nr vin/rejestracyjnych przyczep kempingowych, w ktorych najczesciej pomieszkuje…w roznych miejscach‑w zaleznosci od zajec…
Pozniej dowiedzialem sie a akcie 447, umowie ceta-trybunaly miedzynarodowe sady, odszkodowaniach np. dla Arbisu-720mln…na en moment nie chce miec w pl centrum zyciowego, mimo iz go mam-nieruchomosci niemieszkalne, w ktorych nie moge sie zameldowac, nie chce juz zmieniac sposobu uzytkowania bud gospodarczego(jak kiedys chcialem) i tam mieszkac…mam zapytania…czy jak zostane bezpanstwowcem, to utrace waznosc praw jazdy i innych uprawnien(bez nostryfikacji), czy bede mogl pozwac panstwo(celowo z malej litery) za utrudnianie mi podjecia pracy przez brak adresu zam/zam…czy jest szansa na azyl polityczny za przesladowanie, jezeli nie wpisano mnie przez brak adresu (na ogrodkach nie mozna sie meldowac-regulamin rod)…jak bedac w miare sensownie myslacym czlowiekiem mozna skonczyc jako potencjalny przestepca(do niedawna sadzilem, ze obowiazek meldunkow juz nie istnieje)…i najwazniejsze, jak pozbyc sie centum zyciowego calkowicie, jezeli 2 nieruchomosci sa w 2 roznych miejscach, choc gruntowa jeszcze gdzie indziej…oj, to bedzie chyba wyzwanie…pozdrawiam i dziekuje za przeczytanie samego komentarza
…nie wpisano mnie do rejestru wyborcow-chcialem zostac mezem zaufania dla ruchu kontroli wyborow…chyba brakowalo tego w tekscie…jeszcze raz pozdrawiam
Cześć 4SKN,
nie podałeś imienia, więc pozostaje mi posługiwać się nickiem.
Odpowiadając na pytania związane z obowiązkiem meldunkowym:
1) adres zgodnie z art. 26 ustawy o ewidencji ludności to:
— w gminach, które uzyskały status miasta — nazwy miasta (dzielnicy), ulicy, numeru domu i lokalu — jeżeli jest wydzielony, nazwy województwa oraz kodu pocztowego;
— w pozostałych gminach — nazwy miejscowości, ulicy, jeżeli w miejscowości występuje podział na ulice, numeru domu i lokalu — jeżeli jest wydzielony, nazwy gminy, nazwy województwa oraz kodu pocztowego.
2) zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 1245/17, LEX/el.:
— Oznaczenie stosownym numerem działki rekreacyjnej, na której znajduje się obiekt budowlany, położonej na nieruchomości przy określonej ulicy, jest “oznaczonym adresem,
— Nie można rozumieć “oznaczonego adresu” wyłącznie jako adresu rozumianego jako oznaczenie lokalu o numerze wydanym na podstawie przepisów p.g.k. Pojęcie to obejmuje wszystkie pomieszczenia i urządzenia, którym zainteresowany pragnie przypisać funkcję mieszkalną. Obowiązek natomiast nadawania numerów porządkowych, wynikający z p.g.k., dotyczy tylko tych nieruchomości, które są przewidziane pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy też w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
— Nie tylko brak potwierdzenia pobytu w lokalu przez jego właściciela, ale i brak wyraźniej zgody na zameldowanie nie może stanowić negatywnej przesłanki do dokonania zameldowania w lokalu;
— Organ meldunkowy nie może dokonywać oceny, czy określony budynek nadaje się na miejsce pobytu ludzi w rozumieniu przepisów p.b. i u.p.z.p. i uzależniać od niej ocenę możliwości zameldowania;
— Żaden też przepis nie wymaga, aby organ meldunkowy dokonywał oceny zdatności (domu, altany, czy innego budynku) do wypełnienia funkcji mieszkaniowej, a rolą organów meldunkowych jest jedynie ograniczenie się do zbadania rzeczywistego pobytu wnioskodawcy we wskazanym przez niego pomieszczeniu pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego w nim przebywania.
3) Obowiązek meldunkowy istnieje, ale dla Polaków i większości cudzoziemców nie ma kary za brak meldunku.
Kluczowe jest więc posiadanie adresu zameldowania, przy czym niekoniecznie musi być to faktycznie adres domu/mieszkania.
W zakresie pozostałych pytań, polecam więc jednak skorzystać z usług kancelarii prawniczej lub (jeżeli sytuacja życiowa nie pozwala na poniesienie takich kosztów) na skorzystanie z usług Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. W zależności od miasta, w którym przebywasz — poszukaj w Internecie miejsc, w których takiej pomocy się udziela. Zagadnienia są już szczegółowe i wymagają dokładnej i szczegółowej analizy Twojej sytuacji.
Dziękuję za informację o mężach zaufania — dopisałam do tekstu.
Pozdrawiam
Ania
Adam-4skn)))dzieki i pozdrawiam serdecznie)))
Witam.Moja córka jedzie na wycieczkę do Londynu i nie posiada żadnego meldunku gdyż czekamy na kupno domu A ze starego adresu musieliśmy się wymeldowac. Czy bez meldunku może wyjechać na 5 dni?
Cześć Doris,
przepisy wskazują, że mamy obowiązek się zameldować, ale jednocześnie nie przewidują kary dla obywateli Polski, którzy meldunku nie mają.
Brak meldunku nie powoduje zakazu wyjazdu za granicę. A przy tak krótkim wyjeździe nie ma też obowiązku zgłaszania wyjazdu poza granice RP.
Pozdrawiam
Ania
Witam, mąż jest współwłaścicielem ziemi z działką i chciał by mnie zameldować u siebie czy musi drugi współwłaściciel wyrazić zgodę ?
Cześć Izo,
sytuacja nie jest jednoznaczna. Generalnie na gruncie aktualnym przepisów powinno wystarczyć, aby zameldował współwłaściciel. Jednak wcześniej wymagana była zgoda współwłaścicieli i w wielu gminach wciąż wymaga się tej zgody. W wyroku WSA w Warszawie z dnia 9 lutego 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 1450/09 sąd w analogicznej sprawie dot. wymeldowania wskazał, że współwłaściciel samodzielnie ma w tym zakresie legitymację prawną.
Na marginesie — do zameldowania potrzebne jest, aby było tam miejsce nadające się do zamieszkania. Ziemia przeznaczona pod budowę raczej nie spełnia takich warunków.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry!
Posiadam obywatelstwo ukraińskie, i w ciągu 2 lat zamieszania w Polsce nie zameldowałam się. Jaka jest kara za brak zameldowania?
Z wyrazami szacunku,
Katarzyna
Cześć Kasia,
art. 58 ustawy o ewidencji ludności mówi tak:
1. Cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, który nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do cudzoziemca będącego członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatela państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatela Konfederacji Szwajcarskiej.
Ukraina nie jest członkiem UE, EFTA ani EOG, więc jeżeli nie jesteś członkiem rodziny obywatela państwa UE, EFTA, EOG czy Konfederacji Szwajcarskiej, to brak meldunku podlega karze grzywny.
Pozdrawiam
Ania
Witam .Moje zapytanie.. Zostalem wymeldowany ‚nie majac zastepczego adresu zamieszkania,poniewaz mieszkam w Irelandi. W Polsce nie mam juz stalego adresu zameldowania ..Przyjezdzam do Plolski 2 razy do roku.Mam Polskie prawo Jazdy na czas niokreslony.I co w tym wypadku zrobic?Czy prawo jazdy mam wazne?Czy wazne jest gdzie bylo wydane ‚a nie adres zameldowania.
Cześć Krzysiek,
prawo jazdy posiada adres zamieszkania, nie zameldowania. Wymeldowanie nie ma wpływu na samo prawo jazdy. Istotne jest miejsce zamieszkania. Zobacz tekst na ten temat: http://kobiecastronaprawa.pl/zmiana-adresu-zameldowania-a-wymiana-starego-dowodu-osobistego/
Pozdrawiam
Ania
Dziekuję bardzo za opdpowiedz. Jesli mogla by mi Pani jeszcze pomóc bardziej szczegółowo będe wdzięczny.
Mieszkam w Irlandii ‚w Polsce jestem tylko 2,3 razy do roku na tydzień lub dwa.W Polsce mam zarejestrowany samochód. Zostałem wymeldowany. Czy w tym przypadku muszę się gdzieś zameldować i zmieniać wszystkie dokumenty?
Cześć Krzysiek,
najmocniej Cię przepraszam, ale nie zauważyłam e‑maila z informacją o Twojej odpowiedzi. Stąd odpisuję dopiero dzisiaj.
To zależy, jakie dokumenty masz na myśli:
— w prawo jazdy podaje się adres zamieszkania,
— w dowodach osobistych nie ma już w ogóle adresu.
Pozdrawiam
Ania
Podłączę się pod pytanie, ponieważ mam taką samą sytuację.
Niestety odpowiedź “w prawo jazdy podaje się adres zamieszkania” nie jest wystarczająca.
Mieszkam w Niemczech i z uwagi na fakt, że w Polsce nie posiadam adresu ani zameldowania ani zamieszkania… jakie dane powinnam podać?
Katarzyno,
to tekst dotyczący obowiązku meldunkowego, stąd nie analizowałam w nim zagadnień dotyczących adresu zamieszkania.
Poniżej jednak sprawdziłam szerszej to zagadnienie.
W ustawie o kierujących pojazdami (art. 11 ust. 1 pkt 5) wskazane jest, że (polskie) prawo jazdy wydaje się osobie, która posiada miejsce zamieszkania w RP, przy czym:
“1) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym:
– ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe albo
– z zamiarem stałego pobytu wyłącznie ze względu na swoje więzi osobiste, albo
2) przebywa regularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, a jednocześnie, że ze względu na swoje więzi zawodowe kolejno przebywa w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej, albo
3) przebywa nieregularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, ponieważ przebywa w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu wypełniania zadania o określonym czasie trwania, albo
4) przebywa na terytorium innego państwa ze względu na podjęte w tym państwie studia lub naukę w szkole”.
Oświadczenie w tym zakresie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.
Musisz więc zweryfikować czy spełniasz wymogi, aby uzyskać polskie prawo jazdy, a w przeciwnym wypadku może rozważ uzyskanie niemieckiego prawa jazdy?
Pozdrawiam
Ania
Witam,
Mam skomplikowaną sytuację. Jestem po rozwodzie, były mąż narobił długów i od dłuższego czasu ścigają go komornicy. Niestety, za te długi chcą tez ścigać mnie, mimo że nie ja je narobiłam. Mój ex okradł nawet mnie, a długi porobił po złości aby udawać bankruta ( takie mamy prawo- można). Teraz wymeldował mnie z mieszkania gdzie byliśmy zameldowani ( dlugo by pisać ). Od dłuższego czasu wynajmuje mieszkanie, jednak dopier teraz nie mam z dziećmi meldunku( je tez wymeldował ). Czy w związku z tym muszę się zameldować? Czy mogę nie posiadać meldunku? Dzieciaki chodzą do szkoły, także tu meldunek nie będzie konieczny. Nie chce aby nachodzili mnie komornicy i żebym musiała płacić długi za mojego ex.
Proszę o porodę co zrobić ?!
Cześć MatkaPolka,
jak pisałam w tekście, obowiązek meldunkowy jest, ale nie ma kary za brak meldunku.
Natomiast bez meldunku będziesz miała problem w przypadku np. kontaktu z Powiatowym Urzędem Pracy. Dodatkowo jeżeli nie podasz adresu zamieszkania, organy będą miały problem z wysyłaniem urzędowej korespondencji, a to może być niekorzystne (nie otrzymasz decyzji, a po dwukrotnym awizowaniu dla organu będzie skutecznie doręczona).
Polecam więc rozważyć meldunek. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność za długi, polecam skontaktować się z profesjonalistami lub (jeśli spełniasz warunki) z punktami Nieodpłatnej Pomocy Prawnej: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-i-porady/
Wtedy w tym zakresie udzielą Ci specjalistycznej porady (ja zajmuję się prawem administracyjnym i ochroną danych osobowych).
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry, mam takie pytanie podyktowane przykładem życiowym. Otóż mój brat jeszcze nie prawny właściciel domu po dziadkach (akt notarialny części po babci) zapoznał dziewczynę która z nim zamieszkała już ponad rok czasu. Dziewczyna mieszka bez meldunku. Zrobiła tam dość duże remonty ale niestety jak to w życiu bywa nie iskrzy. Do tego stopnia że wzywa policję aby uciszyć brata… Czy w takim przypadku brat może i ma prawo do tego aby zadać opuszczenia domu przez nią bo ona zaparcie twierdzi że nie ma brat do tego prawa gdyż mieszka z nim już ponad rok.
Cześć Aniu,
w domu mają prawo mieszkać właściciele i osoby, którym właściciele na to zezwolili. np. na podstawie umowy najmu. Nawet zameldowanie nie oznacza, że ktoś w 100% ma prawo mieszkać w danym mieszkaniu.
Zdecydowanie brat może żądać opuszczenia domu przez dziewczynę, nawet wzywając policję. Natomiast problematyczne może być to, jeśli nie ma gdzie wrócić, szczególnie w okresie jesienno-zimowym (nie ma domu rodzinnego, etc.). Z kolei ona może mieć później roszczenia w związku z poczynionymi remontami.
Pozdrawiam
Ania
Witam!
Chciałem się tylko upewnić czy na podstawie umowy najmu na okres 1 roku mogę zameldować się samodzielnie na czas określony na powiedzmy 4 miesiące. Właściciel lokalu, nie chce mnie zameldować ( nie wiem jakimi obawami się kieruje) a taki meldunek jest mi potrzebny do pracy. Pozdrawiam.
Cześć Marcin,
tak. Warunki są takie, żeby okres zameldowania zawierał się w okresie trwania najmu + z umowy wynikało, że wynajmujesz od właściciela mieszkania.
Jak przejrzysz komentarze, to w odpowiedzi z 29.11.2018 r. podlinkowałam jeden z tekstów osoby, specjalizującej się w kwestiach prawnych związanych z najmem. Na jego blogu możesz poczytać więcej o najmie.
Pozdrawiam
Ania
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jesli posiadam umowe najmu w ktorej wskazane jest ze razem ze mna lokal moze zamieszkiwac moj partner (sa w umowie zapisane jego dane) to czy ja jako najemca moge go zameldowac w tym mieszkaniu czy juz wtedy musi byc wlasciciel? Umowa zawarta miedzy mna a wynajmujacym ale partner wskazany w umowie jako osoba zamieszkujaca wspolnie ze mna lokal
Cześć Mania,
jeżeli umowa z wynajmującym pozwala Ci, aby zamieszkiwał Twój Partner, to tak, możesz zameldować partnera. Osobiście byłam w podobnej sytuacji i mój podpis na wniosku wraz z umową wystarczył, by czasowo zameldować mojego (wtedy jeszcze) narzeczonego.
Co więcej, jeśli w umowie wprost wskazane są dane Partnera to jest możliwość, że zameldowany zostanie nawet bez Twojego udziału, na podstawie samej umowy.
Pozdrawiam
Ania
Witam.
Jestem zameldowany na pobyt stały w domu rodzinnym, ale mam zamiar wynajmować mieszkanie w tej samej miejscowości i potrzeby jest mi meldunek tymczasowy w miejscu najmu z pozostaniem zameldowanym w domu rodzinnym. Istnieje taka możliwość?
Pozdrawiam
Cześć Wojtek,
tak jak pisałam w tekście możesz mieć równolegle meldunek stały w domu rodzinnym i tymczasowy w wynajmowanym mieszkaniu.
Pozdrawiam
Ania
Czy jeżeli zmieniam meldunek muszę wymienić prawo jazdy, dowody rejestracyjne ?
Cześć Maga,
przy zmianie meldunku powinnaś zmienić dane tam, gdzie podałaś miejsce ZAMELDOWANIA.
Tam, gdzie podałaś adres ZAMIESZKANIA właściwie też, ponieważ zapewne, zmieniając adres zameldowania, zmieniłaś także adres zamieszkania 🙂
Pozdrawiam
Ania
Właśnie mieszkam 10 lat już w tym miejscu ale teraz ze względu dziwnych przepisów urzędowych muszę się przemeldowac. Dla mnie zmiana dowodów pojazdów, prawa jazdy to jest bardzo duży dodatkowy koszt. Dlatego zastanawiam się czy muszę to zmienić skoro teraz nie ma obowiązku meldunek owego
Cześć,
sam obowiązek meldunkowy się nie zmienił. Powinnaś być zameldowana tam, gdzie mieszkasz.
Obowiązek wciąż jest. Nie ma jednak kary za brak spełnienia obowiązku.
Decyzja zawsze należy do Ciebie, co z tym zrobisz.
Pozdrawiam
Ania
Witam.
Jestem właścicielką dwóch mieszkam, w jednym zameldowana. W niedługim czasie (dokładnie jeszcze nie wiem kiedy) zamierzam przeprowadzić się do drugiego, a to pierwsze sprzedać. Co z zameldowaniem? Czy na chwilę obecną muszę meldować się w drugim? Co z opłatami administracyjnymi, skoro nikt tam nie będzie zameldowany? Z góry dziękuję.
Cześć,
przepisy mówią, że powinnaś być zameldowana tam, gdzie mieszkasz. Powinnaś więc zmienić meldunek przy zmianie mieszkania. Może się jednak okazać, że kupujący będzie się dopytywał o zameldowanych, więc wtedy możesz wcześniej złożyć wniosek o zmianę zameldowania.
Jeżeli chodzi o opłaty administracyjne, to powinnaś zapytać w administracji/ wspólnocie mieszkaniowej. Generalnie tam uwzględnia się to czy ktoś mieszka (a nie meldunek) + część opłat może być stałych, bez względu na to czy mieszkanie jest zamieszkiwane.
Pozdrawiam
Ania
Witam Pani Anno,
Niedawno przeprowadziłam się do nowego mieszkania wraz z narzeczonym. Zameldowana jestem w domu rodzinnym i chcę żeby tak pozostało. Jakich formalności muszę dopełnić by zmienić adres zamieszkania?
Cześć Anonimie,
nie istnieje rejestr mieszkańców. W nowym miejscu powinnaś się zameldować na pobyt tymczasowy, jeśli będzie trwał ponad 3 miesiące. Natomiast jeśli chcesz, żeby do nowego miejsca przychodziła korespondencja, to musisz poinformować o tym podmioty, od których przychodzi korespondencja.
Pozdrawiam
Ania
Jestem właścicielką mieszkania w którym na stale zameldowalam siostrę i siostrzenice,nie mieszk aja ze mną od 9 lat .siostrzenica jest w ciąży czy dziecko. będzie z automatu u mnie zameldowane. Zamierzam sprzedać mieszkanie i przeprowadzic sie do moich dzieci które mieszkają w Anglii ‚nikt mi nie kupi z osobami zameldowanymi co mogę zrobić.
Cześć Jolu,
z mocy prawa dziecko jest zameldowane tam, gdzie mieszkają jego rodzice, albo rodzic z którym faktycznie mieszka. Często jednak jest to ten adres, w którym są zameldowani.
Opcją jest tutaj złożenie wniosku do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta w tej gminie, w której jest mieszkanie, aby wymeldował ich z uwagi na to, że nie mieszkają pod podanym adresem już od tych 9 latach. Wójt/ burmistrz/ prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej orzeka o ich wymeldowaniu. Warto jednak wtedy jakoś udowodnić ten fakt, np. podając ich nowy adres.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Mam pytanie odnośnie meldunku. Wynajmuję mieszkanie w trybie wynajmu okazjonalnego od lipca 2017 roku. Nie meldowałam się bo z tego co zrozumiałam właściciel miał mnie meldować ale prawdopodobnie tego nie zrobiła a teraz meldunek jest mi potrzebny do PUP. Czy mogę zameldować się mimo, że według umowy zajmuje lokal od roku? Czy grożą mi jakieś konsekwencje niedopełnienia meldunku w terminie 30 dni od zamieszkania?
Cześć Mania,
nie ma kary za brak meldunku — to taki obowiązek bez sankcji.
Spokojnie możesz się zameldować, ale pamiętaj, że na czas nie dłuższy niż trwa umowa najmu.
Pozdrawiam
Ania
Witam,jestem właścicielką mieszkanie, które wynajmuję. Najemczyni,Białorusinka,chciałaby się zameldować tymczasowo w wynajmowanym mieszkaniu. Mamy pisemną umowę najmu na czas nieokreślony, z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Najemczyni twierdzi, że meldunek tymczasowy jest jej potrzebny od wyrobienia karty pobytu.
Moje pytanie jest takie — jakie konsekwencje prawne niesie ze sobą zameldowanie tymczasowe najemcy, na dodatek cudzoziemca? Czy odniosę przez to jakieś straty? Kiedy wygasa taki meldunek tymczasowy? Jak wymeldować wtedy takiego najemcę? Nie dałam jeszcze odpowiedzi najemczyni czy ją zamelduję czy nie, bo obawiam się, że to może mieć dla mnie przykre konsekwencje.
Proszę o wyjaśnienie mi tej kwestii.
Z góry dziękuję.
Cześć Magda,
meldunek (szczególnie czasowy) nie niesie dla Ciebie ujemnych skutków. Przy zameldowaniu na pobyt czasowy wygasa on najpóźniej z upływem wskazanego terminu. Z tego powodu, że najemca jest zameldowany nie ma żadnych roszczeń. Jeżeli więc umowa zostanie wypowiedziana, nie może sobie rościć do zamieszkiwania tam dalej, ponieważ jest zameldowany.
Jeżeli umowa zostanie wypowiedziana wcześniej (niż koniec terminu meldunku), a będziesz chciała by wymeldować osobę, to są dwie opcje:
1. cudzoziemiec złoży wniosek o wymeldowanie;
2. sama złożysz wniosek o wydanie decyzji o wymeldowaniu, przy czym wtedy musisz udowodnić, że osoba nie będzie już mieszkała (np. przedkładając wypowiedzenie czy porozumienie o zakończeniu najmu).
Nie spotkałam się jeszcze z żadnymi negatywnymi skutkami zameldowania osoby. Jeżeli słyszałaś o takich doświadczeniach, to napisz. Najprawdopodobniej to niesprawdzone informacje.
Pozdrawiam
Ania Maciąg
P.S. Pamiętaj, że cudzoziemiec i bez Twojej zgody może się zameldować, mając umowę najmu.
Serdecznie dziękuję za szybką i merytoryczną odpowiedź:-)
Tak, słyszałam o takich przypadkach, gdyż w mediach się słyszy, że właściciel mieszkania zameldował najemcę a później miał problem, bo najemca nie chciał się wyprowadzić, a co gorsza przestawał płacić czynsz i właściciel musiał szukać dla niego lokalu zastępczego. I stąd była moja obawa, czy godzić się na zameldowanie tymczasowe najemcy czy nie.
Na ile czasu zwykle najemca może się zameldować tymczasowo? Z tego co napisałaś, to meldunek tymczasowy wygasa z dniem końca umowy najmu, a jak w moim przypadku najemca ma ze mną umowę najmu na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia? Co wtedy? Na ile czasu jest meldunek tymczasowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Magda,
przekopałam trochę Internetu i generalniem, tam gdzie autorzy mają pojęcie o prawie, to piszą bez zawahania, że meldunek w ogóle nie ma związku z prawem do mieszkania. Tzn. wiadomo, że taka osoba będzie mogła powiedzieć: “jestem tu zameldowania, tu mieszkam”.
Wystarczy jednak, że posiadasz zawartą umowę, a później będziesz posiadała dowód wypowiedzenia umowy i nie masz negatywnych konsekwencji.
Być może czytać tekst np. dotyczący okresu jesienno-zimowego, gdzie generalnie nie możesz wyrzucić osoby, która nie ma gdzie mieszkać, ale to bez względu na to czy jest zameldowana.
Przy okazji znalazłam miejsce w sieci, gdzie Pan adwokat skupia się na kwestiach meldunku w kontekście najmu i robi to w bardzo merytoryczny i przystępny sposób: https://umowanajmu.info/zameldowanie-w-mieszkaniu-co-daje-najemcy
Przy umowie na czas określony na czas taki, jaki wpisze we wniosku.
Pozdrawiam
Ania
Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź, to miło, że poświęciłaś czas aby poszukać informacji i mi odpowiedzieć. Dziękuję też za podanie linku do strony umowanajmu.info. Bardzo mi te informacje pomogły i rozwiały moje wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Proszę 🙂 Cieszę się, że pomogłam.
Pozdrawiam
Ania
Witam.Moj partner jest zameldowany u siebie w innej miejscowosci a przebywa od kilku miesiecy u mnie w innej miejscowosci.Czy trzeba go zameldowac ?
Cześć Paulina,
przepisy wskazują, że meldunek osoby zamieszkującej powyżej 3 miesięcy jest obowiązkowy.
Za brak meldunku czasowego/stałego nie ma jednak żadnej kary (sankcji). Natomiast ułatwia on kwestie związane z: wyborami, kontaktem z Urzędem Pracy czy Rzecznikiem Konsumentów.
Jeżeli jest więc taka możliwość i właściciel(e) domu/mieszkania zgodzi/-ą się na jego meldunek, to może zostać zameldowany.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Witam chciałabym się dowiedzieć czy jeśli mój brat nie mieszkał z nami ponad 5 lat ( przez ten czas co zamieszkiwal był wobec nas agresywny ciągle awantury niebieska karta wyrok za znęcanie się) oczywiście mieszkał ze swoją partnerka I z dziećmi’ale oczywiście tam też stosował przemoc I jego partnerka wyrzuciła go z domu. Teraz nas ciągle nachodzi ponieważ jest nadal zameldowany i chciałby tu znowu się wprowadzić a my się boimy bo wiemy jak znowu będzie, czytałam że jeśli właściciel sobie tego nie życzy to nawet policja nie może nakazać żeby go wpuścić.
Mama złożyła dopiero teraz wniosek o wymeldowanie i oczywiście na nowo groźby ze on tu zamieszka i tak ciągle… Czy są jakieś nadzieję ze uda się go wymeldowac teraz? I to ze chciałby nagle wrócić coś popsuje?
Cześć Paulo,
wymeldowanie to czynność administracyjna. Jeżeli organ stwierdzi, że on nie miał zamiaru tutaj mieszkać, to go wymelduje.
Pozdrawiam
Ania
Dziekuje bardzo za odpowiedz.Pozdrawiam serdecznie
Proszę 🙂
Ania
Pani Anno, wszystko zrozumiałe, ale co, jeśli zostanę wymeldowana przez właściciela mieszkania “w powietrze”, bo zwyczajnie nie mieszkam pod tym adresem od dłuższego czasu i już mieszkać nie będę, bo właścicielem jest były partner. A nie mam możliwości uzyskać właściwych dokumentów od właściciela lokalu, w którym aktualnie mieszkam, chociaż mam na to jego zgodę, bo zwyczajnie nie ma woli oficjalnie mnie meldować. Umowy najmu też nie mam, bo na piśmie nie została zawarta, sama ze sobą umowy nie zawrę, a przeprowadzać się nie mam ani za co ani dokąd.
Zastanawia mnie, z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć i jak bardzo utrudni mi to życie?
Hela,
(na blogu przyjmuję bezpośrednią komunikację per “Ty”)
tak jak wspominałam meldunek jest niezbędny w kilku przypadkach — zob. przykładowe #6 To po co mi meldunek?
Brak meldunku nie oznacza od razu kłopotów, ponieważ w większości przypadków podajemy adres zamieszkania (nie zameldowania). W razie potrzeby zwróć się jednak do Wynajmującego z prośbą o podpisanie wniosku o tymczasowy meldunek, wyjaśniając mu powód. Jeżeli ma obawy, to niech poda określony czas, np. pół roku lub rok, zgodnie z ustaloną umową.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Witam serdecznie
Jak wygląda sprawa z zameldowaniem męża jeżeli nie widnieje w umowie najmu lokalu mieszkalnego? Pani urzędniczka twierdzi, że nie mogę go zameldować, bo brak jego danych w umowie najmu. Czy mąż to osoba trzecia? Jak wynika z umowy nie mogę oddać w użytkowanie lokalu osobom trzecim.
Proszę o pomoc.
Cześć Moniko,
przede wszystkim z umowy powinno wynikać, że Ty masz prawo do najmu oraz np., że Twój mąż może także mieszkać.
Przy zameldowaniu potrzebujesz dokumentu, z którego wynika prawo do zameldowania. Dla Ciebie — jest to umowa najmu.
Męża napewno mógłby zameldować Wynajmujący (osoba, od której wynajmujesz lokal).
Może wystarczyłoby oświadczenie od Wynajmującego, że mąż tam ma prawo mieszkać.
Jeśli nie, to pozostawałaby kwestia dopuszczalności użyczenia części lokalu osobie, wobec której ciąży obowiązek alimentacyjny, ale tu rzucam tylko hasło. Trzeba by zbadać, czy w Twoim przypadku ma to zastosowanie i jak to wykazać.
Pozdrawiam
Ania