Nadanie i zmiana imienia (zasady, tryb, formy działania administracji)

Nadanie i zmiana imienia (jak wskazuje nazwa) to zagadnienie, które składa się 2 części: nadania imienia oraz możliwości jego zmiany. Poniżej przedstawiam gotowe opracowanie tego zagadnienia.
Uwaga! Ten tekst jest częścią skryptu z prawa administracyjnego. Jeżeli szukasz tekstów praktycznych — linki podaję na samym końcu tekstu.
Tekst możesz zapisać w formie PDF lub wydrukować.
Ikony zapisu/ wydruku są na dole, pod tekstem 🙂
Zobacz także: Nadanie i zmiana nazwiska (zasady, tryb, formy działania administracji).
1. NADANIE IMIENIA
#1 Podstawa prawna
Nadanie imienia reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. — Prawo o aktach stanu cywilnego.
#2 Kto może w Polsce nadać imię? — zakres podmiotowy ustawy
Imię nadaje osoba zgłaszająca urodzenie. Składa ona oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
Osobą zgłaszająca urodzenie może być matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. Matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, dokonują zgłoszenia urodzenia, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W pozostałych przypadkach zgłoszenia urodzenia dokonują przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki. Ponadto, zgłoszenia urodzenia można dokonać przez pełnomocnika.
Zgłoszenie urodzenia dokumentuje się w formie protokołu, który jest podpisywany przez osobę zgłaszającą i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (dalej: kierownika USC).
Jeżeli imię nie zostanie wybrane lub kierownik USC odmówi przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia, to kierownik USC wybiera imię dziecku i umieszcza o tym adnotację w akcie urodzenia, umieszczając informację o wyborze imienia z urzędu.
#3 Jakie można wybrać imię?
Tutaj mamy kilka zasad, regulujących to zagadnienie:
- Można wybrać nie więcej niż 2 imiona.
- Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
- Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
#4 Jakie są ograniczenia w wyborze imienia?
Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.
#5 Formy działania administracji:
- Decyzja o wyborze imienia dla dziecka — akt administracyjny — decyzja „bez szczególnej nazwy”, zewnętrzna, wydawana z urzędu, konstytutywna, związana.
- Faktyczne: odmowa przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia.
2. ZMIANA IMIENIA
#1 Podstawa prawna
Zmianę imienia reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.
#2 Kto może w Polsce zmienić imię? — zakres podmiotowy ustawy
Ustawa ma zastosowanie do:
- obywateli polskich;
- bezpaństwowców, czyli cudzoziemców, którzy nie posiadają obywatelstwa żadnego państwa, pod warunkiem że mają w Polsce miejsce zamieszkania;
- cudzoziemców, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy, pod warunkiem że istnieją ważne powody związanie z zagrożeniem prawa takiej osoby do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
#3 Co to znaczy zmienić imię?
Zmiana imienia to:
- zastąpienie wybranego imienia innym imieniem,
- zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie,
- dodanie drugiego imienia,
- zmiana pisowni imienia lub imion,
- zmiana kolejności imion.
#4 Z jakich powodów można zmienić imię?
1) Zmiany imienia można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- imienia ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
- na imię używane,
- bądź na imię, które zostało bezprawnie zmienione,
- czy też na imię noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Ważne! Zmiany imienia cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
2) Po zmianie można mieć najwyżej dwa imiona. Wyjątek: imię noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
#5 Jak zmienić imię? — procedura
- Wnioskodawca (osoba, która chce zmienić imię) składa wniosek. Za małoletniego wniosek składa jego przedstawiciel ustawowy (UWAGA! Dalej piszę rodzic, ale generalnie chodzi o opiekuna prawnego/przedstawiciela ustawowego), przy czym:
- drugi rodzic musi wyrazić zgodę, chyba że:
— nie ma pełnej zdolności do czynności prawnej,
— jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
— nie żyje; - rodzic wyraża zgodę na zmianę imienia dziecka osobiście przed kierownikiem USC albo jego zastępcą bądź w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe poza granicami Polski mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula RP;
- jeżeli rodzice prawni nie są zgodni — każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę imienia;
- jeżeli małoletni ukończył 13 r.ż., to potrzebna jest także jego zgoda. Zgodę dziecko wyraża osobiście przed kierownikiem USC lub jego zastępcą bądź w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzieci zamieszkałe poza granicami Polski mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula RP.
- drugi rodzic musi wyrazić zgodę, chyba że:
- Wniosek składa się do wybranego kierownika USC. Osoby zamieszkałe poza granicami Polski mogą złożyć za pośrednictwem konsula RP wniosek o zmianę imienia lub nazwiska, wskazując kierownika USC, któremu wniosek ma zostać przekazany.
- Następnie kierownik USC lub jego zastępca wydają decyzję o zmianie imienia bądź o odmowie zmiany imienia. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu.
- Później kierownik USC lub jego zastępca przesyła decyzję, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony rejestr stanu cywilnego, do kierowników USC, którzy sporządzili akty USC, które w wyniku zmiany imienia, zmieniono.
- Określone w ustawie zadania i kompetencje kierownika USC są zadaniami z zakresu administracji rządowej. Kontrolę w zakresie decyzji i przesyłania decyzji sprawuje wojewoda (do niego składamy odwołanie). A kontrolę nad działalnością wojewody sprawuje minister wł. ds. wewnętrznych.
#6 Formy działania administracji:
- Decyzja w sprawie zmiany imienia — akt administracyjny — decyzja „bez szczególnej nazwy”, zewnętrzna, wydawana na wniosek, konstytutywna, swobodna.
- Faktyczne: przyjęcie wniosku, odbiór zgody.
#7 Tryb szczególny
Podstawa prawna: ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. — Prawo o aktach stanu cywilnego
- Rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem USC albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.
- Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem, zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodaniu drugiego imienia, zmianie pisowni imienia lub imion lub zmianie kolejności imion dziecka.
- Do oświadczeń o wyborze imienia stosuje się przepisy o wyborze imienia — część 1 tego tekstu.
- Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia, jeżeli nie został zachowany termin do jego złożenia (patrz: #7 pkt 1).
- Oświadczenie o zmianie imienia lub imion dokumentuje się w formie protokołu, który podpisują rodzice dziecka i kierownik USC albo konsul.
Słowo końcowe
I tym samym dotarliśmy do końca opracowania zagadnienia: nadanie i zmiana imienia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o: nadanie i zmiana nazwiska, to link jest na początku tekstu.
Natomiast teksty praktyczne dotyczące zmiany imienia i nazwiska to:
- Jak zmienić imię/ nazwisko — wniosek i argumentacja?
- Jak zmienić nazwisko po ślubie i 10 powodów, by tego nie robić.
Owocnej nauki!
Ania Maciąg
Dzień dobry,
Jestem niepełnoletnia, lecz chciałabym nadać sobie drugię imię lub zmienić swoje obecne. Dotychczas posługiwałam się imieniem Marta, lecz mam zamiar zacząć przedstawiać się jako Zuzanna. Czy jest to możliwe?
Pozdrawiam,
Zuzanna
Dzień dobry,
za osobę niepełnoletnią wniosek musi złożyć jej opiekun prawny, najczęściej rodzice.
Zmiana imienia wymaga podania i uzasadnienia ważnego powodu takiej zmiany.
Pozdrawiam
A.
Witam. Jestem niepełnoletnia i chciałabym mieć drugie imię które niestety nie zostało mi nadane. Czy to możliwe i jak to będzie wyglądać? Oczywiście jak się da to i tak go nie będę mieć bo to strasznie dużo roboty pewnie i rodzice nigdy się na to nie zgodzą, bo sami nie chcieli żebym miala drugie imie.
Dzień dobry Hanna,
dopóki nie jesteś pełnoletnia wniosek musieliby złożyć Twoi rodzice, później możesz to zrobić sama.
Więcej o samej procedurze przeczytasz tutaj:
https://administratywistka.pl/2018/10/jak-zmienic-imie-nazwisko-wniosek/
Pozdrawiam
Ania
Witam. Mam z partnerem troje dzieci. Będziemy nadawać trzeciemu synowi imie w USC ale Partner uparl się na nadanie drugiego imienia jednak ja jestem przeciwna. Jak to wygląda w urzędzie. Czy zdanie ojca jest ważniejsze???
Dzień dobry,
przy nadaniu imienia decyduje tak naprawdę osoba, która zgłasza dziecko — jest domniemanie, że działa ona w imieniu obojga rodziców.
Jeżeli pójdziecie tam oboje i się “nie dogadacie” to kierownik USC może sam zdecydować za Was. Nie ma “ważniejszego” rodzica.
W ciągu 6 miesięcy od urodzenia możecie wspólnie zmienić decyzję odnośnie do wybranych imion, także przed kierownikiem USC.
Pozdrawiam
Ania
Witam. Chciałabym dać mojemu synowi na imię Xavier, czy jest to możliwe? Pozdrawiam
Cześć Anna,
nie będę ukrywać, że wiele zależy od Kierownika USC. Dopuszczalne jest nadawanie w Polsce imion zagranicznych, niemniej praktyką jest wybieranie ich wersji spolszczonych.
Pozdrawiam
Ania
Dzień Dobry,
Mam dwa imiona. Chciałam zapytać, czy mogłabym zmienić jedno z nich / pierwsze lub drugie imię / na imię z bierzmowania, którego używam prywatnie.
Pozdrawiam
Marzena
Dzień dobry,
jedną z przesłanek zmiany imienia jest zmiana na imię używane.
Należy jednak udowodnić przed organem, że jest to imię faktycznie używane i pod tym imieniem jest się znanym.
Pozdrawiam
Ania
Czy mogę nadać imię synowi Krzysztof, oraz drugiemu młodszemu synowi Krzysztof? — czysto teoretycznie dwóch synów o takim samym imieniu? oraz w przypadku gdy moje nazwisko brzmi Krzysztof to czy dziecko może nosić takie imię ?
Cześć Wojciechu,
nie ma prawnych przeciwwskazań dla nadawania dzieciom tych samych imion.
W przypadku imienia takiego samego jak nazwisko widzę jedynie podstawę odmowy w uznaniowej decyzji Kierownika USC co do ośmieszającego charakteru imienia w połączeniu z nazwiskiem o tym samym brzmieniu. Nie wynika to jednak bezpośrednio z przepisu.
Pozdrawiam
Ania
Witam jestem osobą która urodzła się w polsce moja mama związała się z moim ojczymem jak była w ciąrzy ze mną i ojczym mnie nazwał i uznał swoje ojcostwo ale była to płapka bo był pedofilem i w wieku 5 lat mnie zgwałcił teraz nie żyje ja jestem po biologicznym ojcu lekim azjatom i czuję się bardziej japoniczkiem i pragnę zmiany tossamości całej nadanej mi po porodzie na zgodne z moim pochodzeniem mojego biolgicznego ojca z japoni bo kocham moje dziedzictwo japoniskie chcę usunąć ślady polskiego mojego imienia i nazwiska z dekumętów i dowodu by urzywać zgodnego z moim pochodzeniem mojego biologicznego ojca Hiro Satoshi Yamato nie Zbigniew Orlik bo to uwłacza moje życie bo pragnę zacząć nowy etap mojego życia i zformatować moje życie i zacząć od poctaw zerwałem kontakt z całym moim dawnym towarzystwem i rodziną tylko mojej mamy rodzina powiedzała prawdę o przeszłości mojej mamy i jej pracy w ABW i pracy w japoni jako łącznik sekcji ABW przy ambasadzie RP badania genetyczne potwierdziły że nie jestem synem ojczyma tylko oficera japoniskiego wywiadu ale nie ma dostępu do jego personaliów i wykazów wojskowego departamentu w tokio nie wiem jak wygląda To jest straszne nic nie wiedzieć o swoim ojcu ale musi być jakimś vipem lub szychom w polsce w poznaniu od sędziego prowadzącego moją sprawę o zmiane personaliów miałem propozycje łapówki za załatwienie chciał 4000 pln ja mu odmuwiłem i przegrałem sprawę o zmiane personaliów bo nie dałem kopertówy bo jestem uczciwy i przestrzegam przepisów prawa i konstucji jak drugi raz wygrać sprawę bo jestem gotowy na karzy krok bym mugł wyjechać do japoni z gotowymi dekumętami bo to jest warzne dla zawiązania rodziny z moją narzeczoną która ma ze mną nie ślubnego syna bo to było w polsce uprawiałem sex w wieku 11 lat z praktykantką z japoni uczenicy z wymiany panią Miku która robiła w polsce magisterke w wieku 17 lat my się spotkalismy po latach na pyrkonie na targach poznaniu byłem z młodszym bratem o 10 lat z drugiego związku mojej mamy po urodzeniu mojego brata pożucił ojczym nr 2 brata i matkę no i na pyrkonie mój brat zaprzyjazinił się z japoniskim chłopcem i po tym nagle ten chłopiec zemdlał bo miał szok anafilaktyczny po czosnku i podleciała ona ta sama Miku która mnie uczyła w poctawówce i ja i muj kuzyn ratownik go wentylował mu drogi oddechowe i w szpitalu w poznaniu dowiedziałem się że ten chłopiec To moje dziecko i Miku mi wyznała że kocha mnie a ja powiedzałem ja też ja nasz syn jest cudowny kocham go i dogaduje się z moim bratem brat starszy jest od mojego syna o rok ale są przyjaciele z nich asz chce się żyć jak widzę ich dogadują się jak bracia kochane chłopaki szkoda że młodego nie widzę tak często bo pracę mam straszną polski wyzysk a teściu czeka by dać mi korporacje ale to imie jest łamanicem językowym dla japoniczyków i to nazwisko też ja sam mam problem z wymową fonetyczną głosek Zbigniew Orlik co to jest ja kaleczę polski język przez moją wadę wymowy r To l lub j w mojej wymowie a z to mi gadło kaleczy
Cześć Hiro Satoshi Yamato,
uważam, że w tej sprawie jest wiele wątków i wcześniejszy wniosek o zmianę może mieć duży wpływ na sprawę.
Dlatego polecam kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem lub punktem Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Pozdrawiam
Ania
Mam na imię Paulina, używam prywatnie imienia Alina. Czy mogę go zmienić na Alinę skoro brzmi podobnie i bardziej mi się podoba i zajmuje mniej miejsca w urzędowych papierach?
Cześć Alino,
musisz wykazać we wniosku, że powód jest ważny. W tekście pisałam przykładowe powody.
Samo podobieństwo i krótsza forma imienia nie wystarczy.
Pozdrawiam
Ania
Witam Aniu. Czy można nadać dziecku drugie imię po 7 latach? . Wcześniej nie dogadaliśmy się z mężem i dziecko ma jedno imię, z czego sama jestem niezadowolona. Ostatnio ciągle nas dręczy i jest nieszczęśliwa, że wszystkie koleżanki mają dwa imiona a ona jedno. Czuję się przygnębiona. Ja też czuje się z tym źle. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Cześć Iwono,
naturalnie możesz złożyć wniosek o zmianę imienia dla dziecka poprzez dodanie drugiego imienia.
Musisz jednak wykazać ważny powód zmiany i go uzasadnić.
Szczerze powiem, że mam wątpliwości, czy samo Twoje odczucie, że jesteś przygnębiona Organ uzna za wystarczające. Może skontaktuj się z USC i spróbuj uzyskać informacje, jak oni widzą taką sytuację, jaką mają praktykę w tym zakresie.
Pamiętaj, że wniosek możesz złożyć do dowolnego USC.
Pozdrawiam
Ania
Cześć, czekam na narodziny mojej córeczki i na drugie imię chciałbym jej dać Nevada — czy w myśl obowiązujących przepisów takie imię (jako drugie) może funkcjonować? Pozdrawiam, Marcin
Cześć Marcinie,
formalnie nie ma przeszkód by dziecku nadać imię zagraniczne. Jednak katalog imion jest otwarty. Jeśli masz wątpliwości proponuję wcześniej skontaktować się z USC i zapytać, czy nie widzą przeszkód. Ewentualnie w razie ich odmowy uargumentować, że jest to imię zagraniczne.
W ostateczności zawsze będzie pozostawał tryb odwoławczy.
Pozdrawiam
Ania
Dzien dobry Pani Anno!
Chciałabym dodać drugie imie 3‑letniemu synowi urodzonemu w Turcji. Sama wyraziłam zgodę na obecne,tureckie imię, jednak nie jest ono bliskie mojemu sercu ze wzgledu na tak różny od naszego charakter i wydźwięk tego imienia. Nawet po 3 latach,nie czuje jakby to bylo nasze, polskie imie. Sama używam w stosunku do syna imienia Oliver (litery “v” chce użyć, ze wzgledu na łatwiejszy sposób zapisu na arenie międzynarodowej).
Syn urodził się w Stambule i obecnie ma jedno tureckie imie. Po urodzeniu otrzymałam turecki akt urodzenia, który został wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Syn posiada polskie obywatelstwo,paszport oraz dowód osobisty.
Czy w takim przypadku mogę składać w Polsce wniosk o dodanie drugiego imienia, czy najpierw powinnam to zrobic w Turcji i po otrzymaniu pozytywnej decyzji, kolejny raz wpisac akt urodzenia syna w polskie księgi stanu cywilnego lub naniesc korektę w Polsce na podstawiw nowego tureckiego aktu urodzenia?
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina
Cześć Karolino,
jako Polka z dzieckiem z obywatelstwem polskim możesz zawnioskować po prostu do Kierownika USC.
Gdybyś nie miała polskiego aktu urodzenia syna, to powinnaś dołączyć tylko zagraniczny akt do transkrypcji, ale skoro już wszystko jest, to nie powinno być przeszkód.
Co do “v” — nie ma zakazu nadawania imion w zagranicznym brzmieniu.
Pozdrawiam
Ania
A jesli imie dziecka zle sie kojarzy, a jednoczesnie jest tradycyjnym imieniem w kraju pochodzenia jednego z rodzicow. Czy wtedy mozna takie imie zarejestrowac?
Np. imie Burak to imie tureckie, w Polsce wiadomo jak sie kojarzy, czy jesli jeden z rodzicow jest obywatelstwa tureckiego mozliwe jest nadanie dziecku takiego imienia?
Cześć Kinga,
myślę, że Kierownik USC odmówi rejestracji takiego imienia.
Art. 59 ust. 4 Prawa o aktach stanu cywilnego: Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.
Pozdrawiam
Ania